Użytkownicy Apple Watch chcą pozwać producenta. Puchnące akumulatory rozsadzają obudowę

Michał Tomaszkiewicz
03.04.2019 11:22
Apple Watch|undefined Fot. materiały prasowe

W złożonym w New Jersey pozwie właścicielka zegarka Apple Watch utrzymuje, że gadżety mają wadę konstrukcyjną owocującą niszczeniem sprzętu oraz stwarzaniem zagrożenia dla życia i zdrowia konsumentów. Sąd rozpatrzy zasadność zarzutów.

Priano-Keyser argumentuje, że wszystkie zegarki Apple – włącznie z najnowszą, czwartą generacją – mają wadę, przez którą wbudowany akumulator litowo-jonowy może puchnąć i powodować uszkodzenia ekranu, który pęka, rozsypuje się na kawałki lub całkowicie odpada od gadżetu.

Kobieta utrzymuje przy tym, że dzieje się tak bez żadnego błędu w użytkowaniu czy akcji ze strony noszącego, często w ciągu dni lub tygodni od zakupu.

W pozwie można wyczytać, że Apple wie (a przynajmniej powinno wiedzieć) o tej wadzie, mimo to kontynuuje sprzedaż urządzeń, które w rezultacie mogą zagrażać bezpieczeństwu użytkowników. Powołano się przy tym na „dziesiątki przypadków”, w których doszło do skaleczeń lub poparzeń.

Apple przyznawało w przeszłości, że istnieje niebezpieczeństwo puchnięcia akumulatorów w wybranych modelach Apple Watch, w razie ich wystąpienia oferując darmową naprawę gwarancyjną w przeciągu trzech lat. W pozwie można wyczytać, że producent często jednak odmawia tego świadczenia, utrzymując że do szkodzenia doszło w wyniku wypadku podczas użytkowania.

Przeczytaj także

Apple Watch z wadą konstrukcyjną? Pozew przeciwko producentowi

Kobieta stojąca za pozwem kupiła zegarek Apple Watch 3 w październiku 2017 roku. W lipcu 2018, podczas ładowania, ekran gadżetu miał „niespodziewanie odpaść” i zbić się. Udało się wsunąć go z powrotem na miejsce, gadżet jednak przestał działać.

Po przyjrzeniu się sprawie Apple odmówiło bezpłatnej naprawy w ramach gwarancji, proponując wykonanie usługi za 229 dolarów.

Zobacz także: >> Ministrowie z zakazem noszenia Apple Watch na obradach <<

Kobieta postanowiła wtedy wejść na drogę sądową – pierwszy pozew złożyła w Kalifornii, został jednak odrzucony przez sędziego ze względu na brak wskazań, co może być przyczyną uszkodzeń ekranu Apple Watch. W dokumentach złożonych w New Jersey to uchybienie zostało naprawione. Wada ma być według treści pozwu powodowana przez „uszkodzone ogniwa litowo-jonowe, niesprawne komponenty wewnętrzne regulujące temperaturę i tempo ładowania lub przez inne mechanizmy mogący wpłynąć na akumulatory”.

 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.