Używaliście MySpace? Lepiej zmieńcie hasła

Michał Tomaszkiewicz
04.07.2016 14:03
Używaliście MySpace? Lepiej zmieńcie hasła Fot. materiały prasowe

427 mln haseł wykradzionych użytkownikom serwisu społecznościowego MySpace zostało udostępnionych w internecie. Plik może pobrać każdy – zwłaszcza hakerzy i przestępcy.

Jak niebezpieczne mogą być takie przecieki przekonał się między innymi Mark Zuckerberg, szef Facebooka, który na Twitterze i Pintereście używał hasła służącego mu kilka lat wcześniej do logowania do serwisu LinkedIn. Hakerzy bezlitośnie wykorzystali ten błąd.

Listy pokazujące hasła ustawiane przez użytkowników są dla przestępców przydatne na 2 sposoby. Po pierwsze, umożliwiają bezpośrednie próby wykorzystania danych do dostania się na inne konta danego użytkownika – o ile oczywiście udało im się skojarzyć loginy lub maile i internauta używa na różnych stronach tego samego hasła.

Po drugie, otrzymują spis najczęściej wykorzystywanych zabezpieczeń i mogą używać ich przy siłowym (próbowaniu jednej możliwości za drugą) włamywaniu się na konta. Te hasła były najpopularniejsze wśród użytkowników serwisu LinkedIn – jeśli stosujesz któreś z nich, możesz mieć kłopoty.

Baza danych z hasłami z MySpace zajmuje 15 GB. Udostępniający je haker The Chtulhu ma nadzieje, że zostaną one użyte w dobrych celach.

Plik zawiera dane mające pochodzić z włamania na serwery MySpace sprzed kilku lat. Nie daję żadnej gwarancji co do prawdziwości zawartości i pozostawiam użytkownikom odpowiedzialne podejście do otrzymanych danych i wykorzystanie ich w produktywnych celach.

Serwis MySpace zdążył już zresetować hasła wszystkim swoim użytkownikom, danych z pliku nie da się więc wykorzystać do włamania na konto do serwisu. Prawdziwe niebezpieczeństwo polega na tym, że pokaźny spis haseł trafił w ręce hakerów, którzy będą próbowali sprawdzić ich skuteczność w atakach na innych stronach.

Dane w pliku są zaszyfrowane, jednak to tylko opóźni nieco działania przestępców. Jeśli mieliście konto na MySpace – nawet, jeśli nie używaliście go od wielu lat – i z wygody stosujecie to samo hasła do wielu różnych serwisów, powinniście zmienić zabezpieczenia przynajmniej na tych najważniejszych.

Nie musi to być wcale trudne przedsięwzięcie – wystarczy zapoznać się z naszym poradnikiem o tworzeniu trudnych do złamania, ale łatwych do zapamiętania haseł, by wyrobić się z taką zmianą w kilkanaście sekund.

Pamiętacie swoje hasło na MySpace?

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.