Pogoda
20.06.2016 10:44

Używasz karty? Zapłacisz mniej za zakupy

W 2017 roku osoby używające kart płatniczych zapłacą mniej za towary i usługi. Ministerstwo Cyfryzacji zapowiedziało obniżenie podatku VAT nakładanego na transakcje elektroniczne.

Używasz karty? Zapłacisz mniej za zakupy
foto: materiały prasowe

Nowe zasady podatkowe mają zacząć obowiązywać w drugim kwartale 2017 roku – jak wynika z harmonogramu wdrożenia projektu „Zwiększenia Obrotu Bezgotówkowego”, działanie to dostało najwyższy priorytet. Wprowadzenie zmian wymagać będzie jeszcze uzgodnień międzyresortowych.

Niższy VAT – a co za tym idzie, obniżenie ceny końcowej – będzie stosowany tylko w przypadku transakcji dokonywanych przez konsumentów indywidualnych. Sytuacja przedsiębiorstw się nie zmieni – o ile nie liczyć wydatków na dostosowanie oprogramowania i sprzętu fiskalnego do różnicowania naliczanych stawek.

Informacja o inicjatywie znalazła się w opublikowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji dokumencie „Od papierowej do cyfrowej Polski”. W jednym z punktów prezentującym zamierzone działania czytamy:

"

Obniżenie wybranych stawek VAT w przypadku płatności elektronicznych (redukcja o 1 p.p. dwóch stawek VAT: 23% oraz 8% przy bezgotówkowych płatnościach konsumenckich). "

Nie jest to jednak jedyna z zaplanowanych przez ministerstwo zachęt do przejścia na płatności bezgotówkowe – z dokumentu wynika, że do końca 2017 roku mają zostać wdrożone ulgi podatkowe dla konsumentów, którzy wyrzekną się stosowania tradycyjnych, papierowych pieniędzy.

W planach jest także przeprowadzania kampanii promocyjnych, zachęcających do korzystania z transakcji bezgotówkowych. Jednym z pomysłów – wdrożenie ma mieć miejsce w 2. kwartale 2017 roku – jest poszerzenie loterii paragonowej o moduł bezgotówkowy.

foto: Od papierowej do cyfrowej Polski

Równocześnie Ministerstwo Cyfryzacji zakłada wprowadzenie płatności elektronicznych do wszystkich obszarów działalności administracji publicznej – od kar za wykroczenia do opłat w urzędach skarbowych i ZUS-ie. Bezgotówkowe opłaty w formie zdalnej i bezpośredniej / fizycznej będą dostępne w:

  • urzędach samorządowych
  • jednostkach podległych samorządom
  • administracji skarbowej oraz celnej
  • policji (kary za za wykroczenia)
  • sądach

Do końca 3. kwartału 2017 liczba urzędów akceptujących płatności bezgotówkowe ma wynosić 100%, a liczba i wartość przyjmowanych w ten sposób opłat ma wzrosnąć z 10 do 90 procent.

Czy niższe ceny przekonają Was do płatności bezgotówkowych?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele