Pogoda
01.06.2018 11:08

Valve wyrzucił ze Steama symulator strzelaniny w szkole i zbanował dewelopera

Ponad 240 000 osób podpisało się pod petycją do Valve o wycofanie się z dystrybuowania gry Active Shooter, pozwalającej mordować dzieci w szkołach.

Active Shooter
foto: materiały prasowe

Tytuł, którego premiera miała odbyć się 6 czerwca 2018, znalazł się na cenzurowanym po odkryciu go przez rodziców dzieci zastrzelonych w Parkland. W sprawę zaangażowali się także politycy.

Valve zareagował zdecydowanie, nie tylko usuwając grę ze swojej platformy, lecz także banując na niej zarówno studio odpowiedzialne za grę, jak i jej wydawcę. Przy okazji okazało się, że mili oni już na swoim sumieniu grzeszki na Steamie.

"

Usunęliśmy ze Steama dewelopera Revived Games oraz wydawcę ACID. Ustaliliśmy, że stoi za nimi osoba przedstawiająca się jako Ata Berdiyev, której poprzednie studia, [bc]Interactive i Elusive Team, zostały zbanowane na jesieni 2017 roku. "

Powodem wcześniejszego bana było naruszenie praw autorskich - Piccled Ricc miał bezprawnie nawiązywać do serialu „Rick and Morty”.

Symulator szkolnej strzelaniny Active Shooter wyrzucony ze Steam

Active Shooter trafił na Steam jako gra, w której kieruje się poczynaniami członka sił specjalnych, mającego unieszkodliwić sprawcę strzelaniny w szkole.

Twórcy postanowili jednak urozmaicić rozgrywkę i pozwolić na wcielenie się także w ucznia usiłującego przeżyć strzelaninę oraz w sprawcę. Jeden z screenów gry, na którym widać było licznik pokazujący zabitych cywili i policjantów, wywołał w sieci burzę, po której Steam zbanował tytuł.

Warto zauważyć, że ilustracja użyta w petycji przeciwko grze Active Shooter pochodzi z innego tytułu – tworzonego przez amerykańską armię symulatora programu, którego celem jest zademonstrowanie nauczycielom najskuteczniejszych strategii działania w przypadku ataku uzbrojonego napastnika.

Gra ma przygotować szkolną kadrę do odpowiedniego działania w sytuacjach kryzysowych.

Valve, który dzięki Steam kontroluje 50-70% światowej sprzedaży cyfrowych wersji gier, surowo podchodzi do łamania regulaminu platformy. Przekonali się o tym między innymi Polacy, którzy postanowili polemizować z nieprzychylnymi opiniami tworząc fałszywe konta.

Czy Active Shooter powinien być zbanowany?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gry