View-Master – zabawka dla dzieci i dorosłych

Michał Tomaszkiewicz
08.06.2016 16:35
View-Master – zabawka dla dzieci i dorosłych Fot. Antyradio.pl, Michał Tomaszkiewicz

Mattel pokazał w Polsce nowe wcielenie gogli View-Master – ojcowie szukający dla swoich dzieci atrakcyjnej zabawki będą z nich mieli dużo radości.

Gadżet View-Master zadebiutował w analogowej wersji, pozwalającej na przeglądanie slajdów umieszczonych na charakterystycznym krążku, w 1939 roku. Konstrukcja wywodząca się z XXI wieku, podobnie jak protoplasta, jest oknem na świat – z tym, że tym razem zamiast zdjęć ogląda się rozszerzoną lub wirtualną rzeczywistość.

Gogle korzystają z opracowanego przez Google system Cardboard. Do wykorzystania możliwości danych zabawce przez Mattel niezbędny jest smartfon – działający pod kontrolą Androida bądź iOS – na którym zostanie zainstalowana odpowiednia aplikacja.

Mattel View-Master

Dzięki niej możliwe będzie wgranie przygotowanych przez producenta scenerii, mających jednocześnie bawić oraz uczyć. Wraz z goglami Mattel View-Master dostarczany jest krążek demonstracyjny – pełne zestawy trzeba będzie dokupić oddzielnie.

W pierwszej fazie dostępne będą zestawy rozszerzeń, koncentrujące się na „Ciekawych miejscach” (dające możliwość zwiedzenia interesujących lokalizacji na całym świecie), „Kosmosie” (prezentujące między innymi układ słoneczny i stację kosmiczną) oraz „Dzikiej przyrodzie” (przygotowany we współpracy z National Geographic).

Po zakupie scenerii trzeba będzie uaktywnić ją w aplikacji – służy do tego karta, którą należy przyłożyć w wyznaczonym miejscu do ekranu telefonu. Zestaw przypisywany jest do konta Google lub Apple powiązanego ze smartfonem.

Gdy wstępne formalności zostaną pokonane, wystarczy włożyć telefon z uruchomioną aplikacją do wnętrza gogli. Przystosowane są one do obsługi urządzeń z ekranami o przekątnych 5-6 cali, dla posiadaczy telefonów z mniejszym wyświetlaczami przygotowano specjalny moduł mocujący.

foto: Antyradio.pl, Michał Tomaszkiewicz Fot. foto: Antyradio.pl, Michał Tomaszkiewicz

Gogle Mattel View-Master należy następnie podnieść do oczu – trzyma się je w tej pozycji ręcznie – i nakierować na wybrany krążek z zestawu. Pojawi się nad nim unoszący się obraz atrakcji, którą można za jego pomocą zwiedzić – do wybranej Wirtualnej Rzeczywistości przenosi się, naciskając dźwignię służącą w oryginalnym urządzeniu do przekręcenia krążka i zmienienia wyświetlanego zdjęcia.

Sceneriom Virtual Reality można przyglądać się poruszając głową i goglami. Mattel chwali się, że tematyka krążków została tak dobrana, żeby zainteresować dzieci (mające przynajmniej 7 lat) prezentowanymi treściami i wzbudzić w nich chęć nauczenia się czegoś więcej. Producent widzi w nowej technologii szansę na odmienienie systemu oświaty i zatarcie granicy pomiędzy edukacją i rozrywką.

Jako przykład podana została możliwość rozejrzenia się po krajobrazach opisanych w książkach i porównanie wrażeń wizualnych z zapisanymi słowami. Mattel pracuje nad kolejnymi zestawami z treścią kierowaną do dzieci – szczegóły nie zostały jednak podane.

foto: Antyradio.pl, Michał Tomaszkiewicz Fot. foto: Antyradio.pl, Michał Tomaszkiewicz

Gogle View-Master, dzięki zgodności z systemem Google Cardboard, potrafią współpracować z wszystkimi aplikacjami Virtual Reality opracowanymi na tę platformę – zarówno pod systemem Android, jak i iOS.

Dla rodziców – chociaż głównie raczej dla ojców – będzie to wartość dodana do zabawki, która służyć będzie mogła nie tylko dziecku. Liczba zastosowań jest ogromna – od mnóstwa gier umiejscowionych w Wirtualnej Rzeczywistości, aż po dostępne w serwisie YouTube filmy nakręcone w technice 360 stopni, pozwalające dowolnie rozglądać się po prezentowanych scenach.

Gogle Mattel View-Master mają pojawić się w sprzedaży w Polsce w wakacje 2016 roku w sugerowanej cenie detalicznej 120 zł. Rozszerzenia tematyczne sprzedawane będą za 45 zł każdy.

Kupilibyście Waszym dzieciom taką zabawkę?

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.