Pogoda
08.06.2016 16:35

View-Master – zabawka dla dzieci i dorosłych

Mattel pokazał w Polsce nowe wcielenie gogli View-Master – ojcowie szukający dla swoich dzieci atrakcyjnej zabawki będą z nich mieli dużo radości.

View-Master – zabawka dla dzieci i dorosłych
foto: Antyradio.pl, Michał Tomaszkiewicz

Gadżet View-Master zadebiutował w analogowej wersji, pozwalającej na przeglądanie slajdów umieszczonych na charakterystycznym krążku, w 1939 roku. Konstrukcja wywodząca się z XXI wieku, podobnie jak protoplasta, jest oknem na świat – z tym, że tym razem zamiast zdjęć ogląda się rozszerzoną lub wirtualną rzeczywistość.

Gogle korzystają z opracowanego przez Google system Cardboard. Do wykorzystania możliwości danych zabawce przez Mattel niezbędny jest smartfon – działający pod kontrolą Androida bądź iOS – na którym zostanie zainstalowana odpowiednia aplikacja.

Mattel View-Master

Dzięki niej możliwe będzie wgranie przygotowanych przez producenta scenerii, mających jednocześnie bawić oraz uczyć. Wraz z goglami Mattel View-Master dostarczany jest krążek demonstracyjny – pełne zestawy trzeba będzie dokupić oddzielnie.

W pierwszej fazie dostępne będą zestawy rozszerzeń, koncentrujące się na „Ciekawych miejscach” (dające możliwość zwiedzenia interesujących lokalizacji na całym świecie), „Kosmosie” (prezentujące między innymi układ słoneczny i stację kosmiczną) oraz „Dzikiej przyrodzie” (przygotowany we współpracy z National Geographic).

Po zakupie scenerii trzeba będzie uaktywnić ją w aplikacji – służy do tego karta, którą należy przyłożyć w wyznaczonym miejscu do ekranu telefonu. Zestaw przypisywany jest do konta Google lub Apple powiązanego ze smartfonem.

Gdy wstępne formalności zostaną pokonane, wystarczy włożyć telefon z uruchomioną aplikacją do wnętrza gogli. Przystosowane są one do obsługi urządzeń z ekranami o przekątnych 5-6 cali, dla posiadaczy telefonów z mniejszym wyświetlaczami przygotowano specjalny moduł mocujący.

foto: Antyradio.pl, Michał Tomaszkiewicz

Gogle Mattel View-Master należy następnie podnieść do oczu – trzyma się je w tej pozycji ręcznie – i nakierować na wybrany krążek z zestawu. Pojawi się nad nim unoszący się obraz atrakcji, którą można za jego pomocą zwiedzić – do wybranej Wirtualnej Rzeczywistości przenosi się, naciskając dźwignię służącą w oryginalnym urządzeniu do przekręcenia krążka i zmienienia wyświetlanego zdjęcia.

Sceneriom Virtual Reality można przyglądać się poruszając głową i goglami. Mattel chwali się, że tematyka krążków została tak dobrana, żeby zainteresować dzieci (mające przynajmniej 7 lat) prezentowanymi treściami i wzbudzić w nich chęć nauczenia się czegoś więcej. Producent widzi w nowej technologii szansę na odmienienie systemu oświaty i zatarcie granicy pomiędzy edukacją i rozrywką.

Jako przykład podana została możliwość rozejrzenia się po krajobrazach opisanych w książkach i porównanie wrażeń wizualnych z zapisanymi słowami. Mattel pracuje nad kolejnymi zestawami z treścią kierowaną do dzieci – szczegóły nie zostały jednak podane.

foto: Antyradio.pl, Michał Tomaszkiewicz

Gogle View-Master, dzięki zgodności z systemem Google Cardboard, potrafią współpracować z wszystkimi aplikacjami Virtual Reality opracowanymi na tę platformę – zarówno pod systemem Android, jak i iOS.

Dla rodziców – chociaż głównie raczej dla ojców – będzie to wartość dodana do zabawki, która służyć będzie mogła nie tylko dziecku. Liczba zastosowań jest ogromna – od mnóstwa gier umiejscowionych w Wirtualnej Rzeczywistości, aż po dostępne w serwisie YouTube filmy nakręcone w technice 360 stopni, pozwalające dowolnie rozglądać się po prezentowanych scenach.

Gogle Mattel View-Master mają pojawić się w sprzedaży w Polsce w wakacje 2016 roku w sugerowanej cenie detalicznej 120 zł. Rozszerzenia tematyczne sprzedawane będą za 45 zł każdy.

Kupilibyście Waszym dzieciom taką zabawkę?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gadżety Technologia