Pogoda
13.01.2020 15:35

Volvo chce zasadzić w Polsce las. Trwa internetowe głosowanie, gdzie ma to zrobić

Volvo już po raz trzeci wypożyczało chętnym żywe choinki na święta. Teraz, gdy drzewka zostały zwrócone, zamierza z powrotem zasadzić je w ziemi. I dodać 12 000 nowych drzewek.

szkółka leśna
foto: Shutterstock

„Wypożyczalnia choinek Volvo” oferowała w 2019 roku 1 200 żywych świerków pospolitych, które można było zabrać na święta do domu, a potem zwrócić producentowi samochodów, który zobowiązał się do zasadzenia ich w przytulnym i bezpiecznym zagajniku.

Przedsiębiorstwo zadeklarowało ponadto, że zamierza dorzucić do każdej wypożyczonej choinki 10 mieszanych drzew (zarówno iglastych, jak i liściastych). Oprócz świerków, które będą rosnąc w oczekiwaniu na następne święta, powstanie las składający się z 12 000 drzew.

Las Kudra
Las Kudra
Przeczytaj także Przerażający las Kudra w okolicach Białegostoku. Czego boją się miejscowi i turyści?

Po świętach w 2018 roku świerki oraz 7 000 drzew zostały posadzone przez Volvo w lesie prywatnym na terenie Nadleśnictwa Cewice na Kaszubach. Producent po konsultacjach z Polskim Związkiem Zrzeszeń Leśnych zaproponował trzy lokalizacje dla tegorocznego lasu. Można na nie głosować w internecie.

Volvo zasadzi las. Pyta internautów, gdzie ma to zrobić

Akcja „Wypożyczalnia choinek Volvo" ma przekonać Polaków do bardziej ekologicznego spędzania świąt, bez wycinania żywego drzewka albo kupowania sztucznego, którego wytworzenie wiąże się z emisją gazów cieplarnianych.

Volvo proponuje internautom trzy lokalizacje do wyboru.

Puszcza Knyszyńska

"

Puszcza została spustoszona przez huragany w 2015, a następnie w 2016 roku. Nawałnica zniszczyła tu drzewostan o rozmiarze sięgającym ponad 600 tys. m3 – taka ilość drzew napełniłaby katowicką halę widowiskową „Spodek” dwukrotnie. Wielkość powierzchni wymagającej odnowy wynosi około 1,2 ha. Teren, na którym możemy odbudować część lasu, znajduje się na gruntach wsi Ryboły w powiecie białostockim. To zaledwie 10 km od samej puszczy. "

Nadleśnictwo Przymuszewo

"

Ofiarą wichury padł tu stary, prywatny las, który do 2017 roku zajmował obszar o wielkości 3 ha. Teren znajduje się we wsi Czarnowo w powiecie chojnickim i podlega nadzorowi Nadleśnictwa Przymuszewo. Niedaleko znajdują się miejscowości Rytel i Swornegacie – to malownicza część Kaszub, do której ściągają m.in. kajakarze i rowerzyści. Możemy wspólnie posadzić tam nowe pokolenie drzew i sprawić, by las odzyskał swoją dawną strukturę. "

Dolina Chochołowska

"

W święta 2013 roku popularna wśród turystów Dolina Chochołowska została, wraz z innymi obszarami Tatr, nawiedzona przez wyjątkowo silny wiatr halny. Osiągał on prędkość do 200 km/h i powalił w sumie ok. 130 tys. drzew. W kolejnych latach dalszych szkód dokonały korniki. Zniszczenia widoczne są po dziś dzień. Obszar, który możemy zalesić, znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, przy drodze prowadzącej do samej doliny. "

Głosowanie na stronie choinkavolvo.pl odbywa się do 17 stycznia 2020 roku.

Zobacz także: Zrobili backup Puszczy Białowieskiej w Minecrafcie 

Gdzie wolelibyście zasadzić ten las?

Tagi: Internet