Voyager 1 kończy 40 lat, NASA wyśle mu kartkę urodzinową

Michał Tomaszkiewicz
29.08.2017 15:49
Voyager 1 kończy 40 lat, NASA wyśle mu kartkę urodzinową Fot. zrzut ekranu

Voyager 1 wystartował 5 września 1977 roku i od tamtej pory przemierza przestrzeń – dziś, 40 lat później, to pierwszy i jedyny stworzony przez człowieka obiekt, który opuścił nasz układ słoneczny. NASA chce wysłać niestrudzonemu podróżnikowi życzenia – możesz wybrać ich treść.

To mogą być ostatnie okrągłe urodziny funkcjonującej sondy – znajdujące się na pokładzie 3 radioizotopowe generatory termoelektryczne (RTG) będą według szacunków dostarczać energię wystarczającą do zasilania układów sondy do około 2025-2030 roku.

Program Voyager to najdłuższa nieprzerwana misja kosmiczna w historii – pierwsza z sond noszących tę nazwę, Voyager 2, został wystrzelony 20 sierpnia 1977 roku. W swojej drodze ku przestrzeni międzygwiezdnej statek zbliżył się do Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna.

Start Voyagera 1 miał miejsce później, jednak wykorzystanie innej kombinacji manewrów przyspieszenia grawitacyjnego (pojazd odwiedził tylko Saturna i Jowisza) podczas przelotów obok planet sprawił, że sonda nabrała większej prędkości i jako pierwszy stworzony przez ludzi obiekt opuścił granice systemu słonecznego.

Obecnie Voyager 1 znajduje się w odległości około 139 jednostek astronomicznych (średniej odległości Ziemi od Słońca) od naszej gwiazdy dziennej – przez 40 lat sondzie udało się pokonać odległość 19 godzin, 19 minut i 40 sekund świetlnych. Sonda oddala się od słońca z prędkością 17 km/s.

Pierwszy rok świetlny stuknie sondzie za około 18 000 lat, w roku 40 272 Voyager 1 minie gwiazdę Gliese 445, zbliżając się do niej na odległość 1,64 roku świetlnego. Oba bliźniacze statki zostały wyposażone w nagrania z przekazami dla ewentualnych znalazców, utrwalonymi na złotej płycie gramofonowej.

NASA chce uczcić 40-lecie misji wysyłając do sondy wiadomość. Agencja przygotowała specjalny konkurs – najpierw można było proponować treść wiadomości, teraz zaś kończy się ostatnia faza wyboru przesłania, które zostanie wysłane do gwiazd. Można na nie głosować do 29 sierpnia 2017 roku.

Dwie najpopularniejsze propozycje, między którymi najprawdopodobniej odbędzie się walka o miano najlepszej, brzmią następująco:

From the stars we came, and to the stars we return.

Druga maksyma ma taką treść:

We offer friendship across the stars. You are not alone.

Z pozostałymi wpisami można zapoznać się na stronie głosowania.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.