W 10 miesięcy zbudował strój do latania jak Iron Man

Michał Tomaszkiewicz
30.05.2017 13:08
W 10 miesięcy zbudował strój do latania jak Iron Man Fot. kadr z wideo

Wystarczyło 10 miesięcy pracy, żeby zbudować latający kostium godny Iron Mana – według twórcy, jest on zdolny do lotu z prędkością kilkuset km/h.

Pierwsze

powietrzne kroki stawiane w latającej zbroi są jednak zdecydowanie bardziej powściągliwe – wynalazca stara się latać nisko i wolno, a oficjalnym rekordem prędkości jest 30 mil na godzinę – a więc około 50 km/h.

Daedalus – taką nazwę otrzymał strój – to dzieło 38-letniego Richarda Browninga. W głowie byłego wojskowego powstał pomysł na stworzenie urządzenia, które będzie odczuwane bardziej jako przedłużenie naturalnego poruszania się człowieka, niż zamykanie go w unoszącej do klatce.

Z ust wynalazcy nie pada co prawda stwierdzenie, że inspiracją dla prac był Iron Man, wczesne wersje kostiumu wyposażonego w silniki odrzutowe pokazują jednak, że po pomalowaniu stroju na żółto i czerwono śmiało mógłby przedstawiać się jako superbohater.

Nagrania z testowania wczesnych wersji wynalazku mocno przypominają analogiczne sceny wprost z pierwszej części filmu „Iron Man”.

Z czasem okazało się, że do unoszenie się w powietrzu wystarczy mniej skomplikowany układ silników, które w rezultacie zniknęły z nóg. Daedalus to obecnie plecak ze zbiornikiem paliwa oraz dwoma silnikami oraz moduły naręczne składające się z dwóch silników każdy.

Obecny wygląd wynalazku to nie jest jeszcze ostatnie słowo – twórca zapowiada pokazanie nowej wersji stroju (być możne nazwane Mk3), w niedalekiej przyszłości. Głównym usprawnieniem ma być obniżenie zapotrzebowania na paliwo – czas lotu to główny czynnik limitujący użyteczność stroju.

Żeby móc używać kostiumu, trzeba być w naprawdę dobrej formie fizycznej – jak widać na filmie, Browning na bycie fit nie może narzekać, a i tak opanowanie sił rozpętywanych przez silniki opisuje jako nadzwyczaj trudne.

 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.