W Arabii Saudyjskiej zbanowano „Wiedźmina 3” i „GTA V” przez samobójstwo dzieci

Kamil Kacperski
17.07.2018 10:29
W Arabii Saudyjskiej zbanowano „Wiedźmina 3” i „GTA V” przez samobójstwo dzieci Fot. materiały prasowe

Arabia Saudyjska zakazała sprzedaży kilkunastu gier wideo po tym, jak dwójka nastoletnich dzieci popełniła samobójstwo, ponieważ podobno „gra online ich do tego zachęciła”.

Niestety, gry wideo po raz kolejny zostały obarczone odpowiedzialnością za tragedię. Tym razem miało to miejsce w Arabii Saudyjskiej po tym, jak dwójka nastoletnich dzieci, 12-letnia dziewczyna i 13-letni chłopiec, popełniła samobójstwo. Według saudyjskiej rady mediów audio-wizualnych, na listę zbanowanych gier trafiło ponad 40 tytułów. Wśród nich znalazły się takie produkcje jak „Wiedźmin 3”, czy „Grand Theft Auto V”.

Rada mediów stwierdziła, że do śmierci dzieci przyczyniła się gra zwana Niebieskim Wielorybem, czyli mit i miejska legenda, która w 2017 roku zdobyła dość duże zainteresowanie ze strony mediów. Całość polegała rzekomo na wykonywaniu serii 50 zadań, które miały zakończyć się samobójstwem uczestników tej gry.

Gry znów oskarżone o tragedię

Niestety, gra, która nie ma nic związanego z wysokobudżetowymi produkcjami CD Projekt Red, czy Rockstara, spowodowała, że to właśnie te firmy poniosą odpowiedzialność za tragedię. Rada mediów Arabii Saudyjskiej nie poinformowała, w jaki sposób znaleziono koneksję między Niebieskim Wielorybem a „Wiedźminem”, czy „GTA”. Sami twórcy tych gier na razie również milczą.

Nie wiemy również ile będzie trwał zakaz na dystrybucję, ani też jakie produkcje konkretnie zostały objęte tym banem. Wciąż jednak w tej sytuacji zaskakujące jest to, w jaki sposób członkowie rady mediów powiązali Niebieskiego Wieloryba z „Wiedźminem” i „GTA”. Po raz kolejny ignorancja przynosi opłakane skutki, a oskarżone zostają osoby, które są niewinne.

Ta sytuacja zdarzyła się zaledwie kilka miesięcy po tym, gdy 9-letnia dziewczynka została wysłana na terapię odwykową. Ciekawe, kiedy dzieła kultury przestaną być oskarżane o bycie katalizatorem tragedii.

Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.