W Białymstoku pociągi naprawdę ustępują pierwszeństwa samochodom. Mamy to na filmie [WIDEO]

26.08.2020 12:59
W Białymstoku pociągi naprawdę ustępują pierwszeństwa samochodom. Mamy to na filmie [WIDEO] Fot. Shuttertock. Zdjęcie poglądowe

Białystok: szynobus ustępuje pierwszeństwa samochodom na przejeździe kolejowym. Pani, która myślała że pociąg zwolnił, żeby ją przepuścić, może z satysfakcją powiedzieć „a nie mówiłam”?

Białystok to nie miasto, to stan umysłu. Do takich wniosków mogą dojść kierowcy, którzy spotykają się na jednym z przejazdów kolejowych w tym mieście z kursującym tamtędy szynobusem. Kolejarze zamiast oczekiwać bezwzględnego pierwszeństwa zatrzymują się i grzecznie czekają, aż przejadą samochody.

To zaprzeczenie podstawowych informacji, jakie o zachowaniu na przejazdach kolejowych  ma większość kierowców. Zobaczyć znaczy uwierzyć – w sieci pojawiło się nagranie pokazujące taki nietypowy przejazd szynobusa.

Przeczytaj także

Widzimy na nim, jak regularnie kursujący po tej trasie szynobus zatrzymuje się przepuszczając samochody. To prawidłowe zachowanie, gdyż zgodnie z oznaczeniami nie mamy tu do czynienia z pełnoprawnym torem kolejowym, tylko z… bocznicą.

Szynobus w Białymstoku ustępuje pierwszeństwa samochodom. Trasa biegnie bocznicą

Na minutowym nagraniu widać, jak pojazd zatrzymuje się przed przejazdem, ustępując samochodom. Wychodzi z niego kolejarz, który wstrzymuje auta i umożliwia szynobusowi dostanie się na drugą stronę ulicy.

Uważne oko widza dostrzegło zapewne znak „Inne niebezpieczeństwa” z tablicą „Bocznica kolejowa”. Przepisy pozwalają samochodom na swobodny przejazd przez takie tory, chyba że ruch zatrzyma osoba z odpowiednimi uprawnieniami.

Dokładnie to widzimy na filmie: szynobus musiał poczekać, aż kolejarz wstrzyma ruch aut, żeby mógł wjechać na przejazd. Procedura odbyła się więc zgodnie z przepisami i – przynajmniej teoretycznie – nie powinna nikogo dziwić.

Zobacz także: Koleje wprowadzą przystanki na żądanie. Co trzeba będzie zrobić, żeby zatrzymać pociąg? 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.