W Egipcie odkryto drugiego Sfinksa. Poznajcie najciekawsze teorie dotyczące jednej z największych zagadek starożytności

Olga Konarzycka
13.08.2018 17:48
Sfinks|undefined Fot. shutterstock.com

W Egipcie dokonano sensacyjnego odkrycia. Podczas prac budowlanych nieopodal słynnej Doliny Królów, inżynierowie natrafili na pomnik do złudzenia przypominający starożytnego Sfinksa. Jakie tajemnice skrywa egipska budowla?

Starożytność to szczególny okres w dziejach ludzkości. Istniejące wówczas cywilizacje były bowiem nadzwyczaj rozwinięte, a bez wielu ich wynalazków nasze życie na Ziemi obecnie wyglądałoby zupełnie inaczej. Mimo iż dzięki coraz bardziej zaawansowanym technologiom nasza wiedza na temat Starożytności stale rośnie, epoka ta wciąż skrywa przed nami wiele tajemnic. Niektóre z nich mogą nawet tłumaczyć pochodzenie całej ludzkości.  Niedawno niezwykle dużo mówiło się o sprawie zalanego wodą grobowca znalezionego w Aleksandrii. Tym razem jednak odkrycie naukowców jest dużo bardziej spektakularne. W Luksorze w wyniku całkowitego przypadku znaleziono bowiem posąg do złudzenia przypominający słynnego Sfinksa.

Drugi Sfinks znaleziony w Luksorze

Chyba najbardziej nieprawdopodobny jest fakt, że niezwykłego odkrycia dokonania całkowicie przypadkiem. W Luksorze - egipskim mieście położonym nieopodal pełnej archeologicznych skarbów Doliny Królów - podczas prac remontowych nad jedną z dróg, robotnicy natrafili na kolejny historyczny zabytek. Był to posąg niezwykle podobny do Sfinksa - jednego z najcenniejszych egipskich reliktów Starożytności. Inżynierowie, którzy obecnie zajmują się odkryciem opisali go jako lwie ciało z ludzką głową, czyli wygląd idealnie pasujący do jego sławniejszego odpowiednika. 

Na chwilę obecną większa część posągu jest jeszcze skryta w ziemi. Prace nad jej odkopaniem muszą zostać starannie zaplanowane i przeprowadzone przy zachowaniu należytej ostrożności - Sfinks musi zostać odkryty na tyle, żeby można było go zbadać, a jednocześnie pozostać mocno osadzony w gruncie, co zapewni mu stabilność. Dopiero po tym procesie naukowcy będą mogli dokładnie zbadać sensacyjne znalezisko. Jak twierdzi Mohamed Abel Aziz, Dyrektor Generalny Starożytności dopiero wówczas naukowcy będą mogli dokładnie zbadać sensacyjne znalezisko,  w tym bliżej przyjrzeć się jego kształtowi i rozmiarom. 

Już teraz przypuszcza się jednak, że zabytek mógł został wybudowany za panowania faraona Chefrena i liczyć jakieś 4 tysiące lat. 

Sfinks - jedna z największych zagadek ludzkości

Sfinks to mityczne stworzenie zazwyczaj przedstawiane jako lew z głową człowieka. Jego wizerunek utrwalił się prawdopodobnie w okresie Starego Państwa i najczęściej posągi te pełniły rolę strażników grobowców. Największy przedstawiciel tego typu budowli został zbudowany w 2550 roku p.n.e na rozkaz Chefrena. Nazywany przez naukowców Wielkim Sfinksem mierzy ponad 72 metry i trzeba przyznać, że zlokalizowany jest w swego rodzaju archeologicznym raju. W jego sąsiedztwie znajduje się bowiem kompleks trzech Wielkich Piramid w Gizie, w których znajdują się grobowce Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa.

Sfinks Fot. foto: shutterstock.com

I chociaż mogłoby się wydawać, że budowla posiada głównie walory estetyczne lub jest związana z politeistycznym systemem wierzeń, coraz częściej mówi się, że człowiek-lew ma jeszcze przed ludzkością wiele do ukrycia. Niewątpliwie największą zagadką starożytnej budowli jest jej wnętrze. Uważa się bowiem, że mogą się pod nim znajdować tajne komnaty, a nawet cały podziemny system korytarzy, stanowiących połączenie między Sfinksem a piramidami. Legendy natomiast, zakładają istnienie tzw. Sali Zapisków. Niektórzy wierzą iż jest to wyjątkowe pomieszczenie, w którym znajduje się nie tylko cała wiedza zgromadzona odnośnie starożytnego Egiptu, ale również wszystkie tajemnice ludzkości. W mitycznej komnacie ma znajdować się bowiem klucz do zrozumienia istnienia ludzi oraz prawdziwą historię odnośnie pochodzenia całej cywilizacji. Zbiory zgromadzone w Sali mają być na tyle cenne, że mogłyby być śmiało porównywane z zasobami Biblioteki Aleksandryjskiej. 

Tajemnice Sfinksa

Inną zagadką spędzającą sen z powiek wielu archeologom jest pytanie, kogo tak naprawdę przedstawia monumentalna budowla. Przez wiele lat uważano bowiem, że oblicze Sfinksa wzorowane było na faraonie Chefrenie. Jednak dyskusja na ten temat zawsze pozostawała otwarta. W 2009 roku amerykański pisarz Robert K.G. Temple postanowił zająć dość kontrowersyjne stanowisko w całej sprawie. Mężczyzna w swej książce zatytułowanej „Tajemnica Sfinksa” stwierdził bowiem, że znane nam współcześnie oblicze Sfinksa istnieje dopiero od niedawna. Jego zdaniem, pierwotnie posąg miał przedstawiać boga Anubisa. Zwrócił on również uwagę na nieproporcjonalnie małą w stosunku do reszty ciała głowę rzeźby oraz fakt, że jego budowa ciała dużo bardziej przypomina zwierzę z gatunku psowatych niż lwa. 

Sfinks Fot. foto: shutterstock.com

Budowla często bywa również łączona z przepowiedniami amerykańskiego jasnowidza, Edgara Cayce'a. Mężczyzna w swoich przepowiedniach poruszał bardzo wiele kwestii związanych ze starożytnością. Jedną z nich jest istnienie cywilizacji Atlantydy. Gdy w 1935 roku znajdował się on w transie jego oczom ukazały się ponoć losy mieszkańców zatopionego miasta. Podobno po katastrofie jaka dosięgła jej mieszkańców ci, którzy ocaleli mieli przybyć do Egiptu i tam wybudować piramidy oraz Sfinksa. 

A co wy sądzicie na temat Sfinksa? Jak wiele tajemnic może skrywać w sobie starożytna budowla? Dajcie znać w komentarzach i koniecznie zajrzyjcie do Archiwum Tajemnic po więcej niewyjaśnionych zagadek. 

Olga Konarzycka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.