Pogoda
28.11.2019 16:23

W Finlandii zaczęła się noc z 25 listopada 2019 na 18 stycznia 2020

25 listopada 2019 roku nad wysuniętymi najdalej na północ terenami Finlandii o godz. 11:42 zaszło Słońce. Na jego powrót trzeba będzie czekać 52 dni, do godz. 12:07 18 stycznia 2020 roku.

noc polarna
foto: materiały prasowe Pixabay

Noc polarna dla osób przyzwyczajonych do zrównoważonego rytmu dnia i nocy jest prawdziwą ciekawostką. Nachylenie osi naszej planety w połączeniu z pozycją na orbicie wokółsłonecznej sprawia, że nad terenami o szerokości geograficznej wyższej niż około 67 stopni zapada trwająca niemal dwa miesiące noc.

Jak łatwo sobie wyobrazić, takie zjawisko potrafi zakłócić tryb dobowy u mieszkańców terenu, na którym występuje noc polarna. Na takie przeżycia decyduje się więc niewiele osób, skupiających się w niewielkich siedliskach, na przykład w wiosce Nuorgam, zlokalizowanej blisko do wysuniętego najdalej na północ miejsca na terenie Finlandii.

Zobacz także: Top 20: Zespoły rockowe i metalowe z Finlandii 

W czasie nocy polarnej, wbrew obiegowej opinii, nie panuje tylko i wyłącznie ciemność. Słońce nie podnosi się co prawda nawet o milimetr ponad horyzont, w dalszym ciągu jednak dostarcza światło, choć mocno rozproszone przez atmosferę.

Noc polarna. 2 miesiące ciemności rozświetlanej brzaskiem

Podczas nocy polarnej Słońce jest cały czas ukryte poza horyzontem. W dzień nie panuje jednak ciemność, a jasność porównywalna jest z wczesnym porankiem, tuż przed wschodem naszej gwiazdy dziennej.

Opowiadają o tym mieszkańcy wiosek, nad którymi zapada noc polarna. Według ich relacji, każdego ranka niebo przyjmuje nieco inny kolor. Pozwala to na zachowanie cyklu dobowego, niezbędnego do zdrowego funkcjonowania organizmu.

Gdy na północnej półkuli pojawia się noc polarna, na południowej mieszkańcy mogą doświadczać przeciwstawnego zjawiska: dnia polarnego. Przez dwa miesiące Słońce nie chowa się za horyzontem i noc nie nadchodzi.

Zobacz także: Słońce nie pojawiło się na niebie. Co stało się w Rosji? [WIDEO]

Co wolelibyście przeżyć?

Tagi: Duperele