W Katowicach działa kuźnia Kaer Morhen. Można w niej kupić licencjonowane miecze z Wiedźmina 3

23.01.2020 11:11
W Katowicach działa kuźnia Kaer Morhen. Można w niej kupić licencjonowane miecze z Wiedźmina 3 Fot. materiały prasowe Kaen Morhen Forge

Wykonywane są zgodnie ze wszystkimi regułami sztuki sposobami, których używano 500 lat temu. Miecze z Kaer Morhen Forge tworzone są z absolutną dbałością o szczegóły, dzięki czemu wyglądają identycznie jak w grze i doskonale sprawdzą się podczas prawdziwej walki z potworami. Są nawet srebrne wersje.

Sukces Wiedźmina 3 sprawił, ze przez długi czas wizualizacje stworzone przez CD Projekt RED na potrzeby gry były dla wielu fanów wizualną interpretacją postaci oraz przedmiotów opisanych w sadze przez Andrzeja Sapkowskiego. Geralt miał dla większości twarz pokazaną w grze, podobnie myślano o jego ubiorze oraz używanym przez niego wyposażeniu i broni.

Sytuacja nieco zmieniła się po premierze serialu „Wiedźmin” stworzonego przez Netfliksa, który stał się najpopularniejszą produkcją w historii serwisu.

Przeczytaj także

Fani wciąż jednak żywią głęboki sentyment do Wiedźmina 3. Najwięksi miłośnicy gry oraz amatorzy fechtunku mogą sprawić sobie prawdziwy, wykonywany tradycyjnymi technikami miecz Geralta. Katowicka kuźnia Kaer Morhen Forge ma oficjalną licencję CD Projekt RED, dzięki czemu broń jest identyczna z tą występującą w grze.

kaer_morhen_kuznia_02 Fot. foto: materiały prasowe Kaer Morhen Forge

Wiedźmińskie miecze na licencji CD Projekt RED. Kuźnia Kaer Mohen działa w Katowicach

To nie są zwykłe repliki mieczy, które można tylko powiesić na ścianę i pokazywać znajomych. Artur Wysocki, zawodowy żołnierz w wolnych chwilach zajmujący się kowalstwem wkłada w tworzenie mieczy z Wiedźmina 3 całe serce i wszystkie swoje umiejętności.

Ostrza wykuwane są takim samym sposobem, jakim w dawnych czasach tworzono miecze przeznaczone do walki. W Kaer Morhen Forge używana jest wysokogatunkowa stal, która roztapiana jest na tradycyjnym palenisku, a następnie kształtowana młotem, hartowana, szlifowana i grawerowana.

Twórca zdradził, że głownie mieczy wykuwane są ze stali sprężynowej 50 HF, hartowanej i odpuszczanej do twardości 50 lub 55 HRC. Dzięki temu miecza można używać w praktyce bez obaw o łatwe złamanie, można go także naostrzyć i zająć się profesjonalnym polowaniem na potwora.

Artur Wysocki tworzenie mieczy uważa za hobby, dlatego też w kuźni udziela się po swojej pracy. Dzięki temu ostrza nie są produkowane seryjnie, a ich twórca wciąż czuje magię podczas ich tworzenia. Oznacza to też, że w ciągu roku powstaje tylko kilka egzemplarzy mieczy, a czas oczekiwania na zamówioną broń to często kilka długich miesięcy.

W zależności od preferencji zamawiającego miecz może być wykonany w trzech wariantach:

  • Bojowy- cechuje się historycznym wyważeniem oraz ostrymi krawędziami. Twardość stali 55 HRC.
  • Treningowy- o pogrubionych krawędziach (2-2,5 mm) i wyważeniu bliżej rękojeści. Twardość stali 50 HRC.
  • Tępy – krawędzie o grubości 1mm. Miecz taki nie podlega ograniczeniom prawnym obowiązującym w niektórych krajach. Krawędzie można zaostrzyć. Twardość stali według preferencji zamawiającego.

Miecze wykuwane w kuźni Kaer Morhen nie są tanie. Podstawowe modele kosztują po 400 euro za sztukę, mistrzowskie ostrza szkoły wilka lub kota to już koszt 900 euro. Dodatkowo trzeba zapłacić za umieszczenie na ostrzu run oraz ozdobną pochwę. Można także zażyczyć sobie galwanizacji miecza, dzięki czemu będzie on wyglądał na wykonany ze srebra.

Zobacz także: Fani nie mogą się nacieszyć Geraltem mówiącym "hmm" w "Wiedźminie"

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.