W Londynie odkryto mural Banksy'ego. Przez 11 lat zasłaniały go rusztowania

06.11.2019 13:11
W Londynie odkryto mural Banksy'ego. Przez 11 lat zasłaniały go rusztowania Fot. Splash News/EAST NEWS

Pewien deweloper postanowił sporo zarobić kupując budynek, na którym Banksy namalował mural 11 lat temu.

Banksy to na pewno jedno z najbardziej znanych nazwisk w street-artowym świecie. Anonimowy artysta tworzy grafiki, które niosą ze sobą polityczne przesłanie i miejsce, w których pojawiają się grafiki również nie jest przypadkowe. Dzieła artysty są wysoko wyceniane, czego dowodem jest chociażby cena sprzedanego obrazu w październiku 2019 - dzieło z szympansami w Izbie Gmin sprzedano za 10 mln funtów, czyli 5 razy więcej niż zakładano. Nic zatem dziwnego, że ludzie biją się o jego grafiki, a nawet kradną obrazy Banksy'ego. Jednak pewien deweloper postanowił zachować graffiti i zbić na tym fortunę.

W Londynie odkryto mural Banksy'ego. Przez 11 lat zasłaniały go rusztowania

Jak podaje independent.co.uk, w Londynie w dzielnicy Notting Hill odsłonięto mural Banksy'ego, który został zasłonięty w 2008. Wtedy właśnie dom z graffiti artysty kupił Simon Lyons z firmy deweloperskiej Enstar. Od tamtego czasu remontowano dom i mural zasłaniały rusztowania. Deweloper postanowił stworzyć w budynku luksusowe mieszkania, a graffiti Banksy'ego na budynku tylko podwyższa cenę budynku.

Mural przedstawia artystę Diego Velazqueza, który maluje napis "Banksy".

Przeczytaj także

Simon Lyons wyznał, że specjalnie kupił ten budynek ze względu na mural Banksy'ego. Graffiti pozostało nietknięte i osłonięto je odpowiednią szybą, by nikt nie zniszczył grafiki. Co jasne, artysta nie jest zadowolony, gdy inni zarabiają na jego twórczości. W lutym 2019 Banksy wygrał w sądzie rozprawę związaną z nielegalnym użytkowaniem jego wizerunku w celu osiągania korzyści majątkowych. Oczywiście problem jest bardziej złożony, bo co rusz ktoś kradnie jego murale lub bez uzgodnienia z nim organizuje biletowane wystawy z jego pracami.

Zobacz także: Chcesz być jak Banksy? W prosty sposób możesz stworzyć niszczarkę

Aleksandra Degórska
Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.