Pogoda
06.11.2019 13:11

W Londynie odkryto mural Banksy'ego. Przez 11 lat zasłaniały go rusztowania

Pewien deweloper postanowił sporo zarobić kupując budynek, na którym Banksy namalował mural 11 lat temu.

Banksy
foto: Splash News/EAST NEWS

Banksy to na pewno jedno z najbardziej znanych nazwisk w street-artowym świecie. Anonimowy artysta tworzy grafiki, które niosą ze sobą polityczne przesłanie i miejsce, w których pojawiają się grafiki również nie jest przypadkowe. Dzieła artysty są wysoko wyceniane, czego dowodem jest chociażby cena sprzedanego obrazu w październiku 2019 - dzieło z szympansami w Izbie Gmin sprzedano za 10 mln funtów, czyli 5 razy więcej niż zakładano. Nic zatem dziwnego, że ludzie biją się o jego grafiki, a nawet kradną obrazy Banksy'ego. Jednak pewien deweloper postanowił zachować graffiti i zbić na tym fortunę.

W Londynie odkryto mural Banksy'ego. Przez 11 lat zasłaniały go rusztowania

Jak podaje independent.co.uk, w Londynie w dzielnicy Notting Hill odsłonięto mural Banksy'ego, który został zasłonięty w 2008. Wtedy właśnie dom z graffiti artysty kupił Simon Lyons z firmy deweloperskiej Enstar. Od tamtego czasu remontowano dom i mural zasłaniały rusztowania. Deweloper postanowił stworzyć w budynku luksusowe mieszkania, a graffiti Banksy'ego na budynku tylko podwyższa cenę budynku.

Mural przedstawia artystę Diego Velazqueza, który maluje napis "Banksy".

Banksy
Banksy
Przeczytaj także Zniknął "brexitowy" mural Banksy'ego w Dover. Artysta skomentował sprawę

Simon Lyons wyznał, że specjalnie kupił ten budynek ze względu na mural Banksy'ego. Graffiti pozostało nietknięte i osłonięto je odpowiednią szybą, by nikt nie zniszczył grafiki. Co jasne, artysta nie jest zadowolony, gdy inni zarabiają na jego twórczości. W lutym 2019 Banksy wygrał w sądzie rozprawę związaną z nielegalnym użytkowaniem jego wizerunku w celu osiągania korzyści majątkowych. Oczywiście problem jest bardziej złożony, bo co rusz ktoś kradnie jego murale lub bez uzgodnienia z nim organizuje biletowane wystawy z jego pracami.

Zobacz także: Chcesz być jak Banksy? W prosty sposób możesz stworzyć niszczarkę

Tagi: adrenalina Banksy