Pogoda
26.09.2018 13:50

W Mysłowicach pojawią się inteligentne śmietniki

Zapomnijcie o lodówkach, które same złożą zamówienie po opróżnieniu ich z piwa – w Mysłowicach dostęp do internetu dostaną kubły na śmiecie. Wezwą śmieciarkę, gdy zostaną zapełnione.

śmieciarka
foto: Henryk Borawski, CC BY-SA 4.0

Myśląc o inteligentnym mieście zazwyczaj koncentrujemy się na systemach sterowania ruchem czy automatycznym wychwytywaniu incydentów na obrazie z monitoringu miejskiego – w Warszawie testowano algorytmy wyszukujące nieprawidłowo zaparkowane samochody i wysyłające namiary Straży Miejskiej.

W Mysłowicach do nadawaniu miastu inteligencji za pomocą Internetu Rzeczy podchodzi się bardziej pragmatycznie – dostęp do sieci technologii LTE otrzymają w ramach programu pilotażowego prowadzonego razem z Orange kosze na śmieci. Ma to pozwolić zoptymalizować pod względem efektywności trasy śmieciarek, które będą odwiedzać tylko te miejsca, w których kubły zaczynają być pełne.

Dane przysyłane z poszczególnych śmietników mają pomóc w zorganizowaniu harmonogramu odbioru odpadów komunalnych z poszczególnych obszarów miasta – służby dowiedzą się, które dzielnice śmiecą najbardziej i muszą być odwiedzane częściej.

Inteligentne śmietniki częścią inteligentnego miasta Mysłowice

Sebastian Grabowski, dyrektor IoT i Zaawansowanych Technologii w Orange Polska, śmiało kreśli wizję inteligentnych śmietników

"

Inteligentne zarządzanie odpadami nie powinno się ograniczać jedynie do przekazywania przez kosz informacji – poprzez sieć mobilną – że jest zapełniony. Równie ważne jest, by system zarządzający całym procesem komunikował się z pojazdami zbierającymi odpady i zmieniał ich trasę, by taki kosz opróżnić. Dzięki integracji z nawigacją, powinien dobrać optymalną trasę przejazdu. A zebrane dane powinny wskazywać np. gdzie pojemników powinno być więcej, w jakich terminach powinny być opróżniane, czy prognozować potrzeby miasta na przyszłość. "

Prezydent miasta Mysłowice Edward Lasok nie kryje, że ze współpracą z Orange wiąże duże nadzieje na poprawę jakości życia mieszkańców.

"

Po wprowadzeniu inteligentnego monitoringu miejskiego oraz systemu zarządzania oświetleniem, otwieramy się na kolejne możliwości. Specyfika układu urbanistycznego miasta rodzi różne potrzeby mieszkańców, uzależnione od tego, który obszar miasta zamieszkują. Inne są w dzielnicach głównie północnych, w których dominuje zabudowa wielorodzinna, a inne w dzielnicach charakteryzujących się zabudową jednorodzinną. Zastosowane rozwiązanie pozwoli na usprawnienie gospodarki odpadami z uwzględnieniem rzeczywistych potrzeb mieszkańców. "

Pilotaż inteligentnego zarządzania odpadami komunalnymi prowadzony w Mysłowicach to efekt umowy z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią podpisanej przez Orange Polska w czerwcu 2018 roku.

Co myślicie o śmietnikach podłączonych do internetu?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele