W Paryżu skradziono kolejne dzieło Banksy'ego

03.09.2019 15:23
Banksy|undefined Fot. AFP/EAST NEWS

3 września 2019 doszło do kradzieży jednego z dzieł Banksy'ego obok Centre Pompidou.

Banksy to jeden z najpopularniejszych artystów street-artu, który wciąż pozostaje anonimowy. Jego prace pojawiają się nagle w różnych miastach na całym świecie i albo ulegają zniszczeniu, albo ktoś je po prostu kradnie. Do takiej właśnie sytuacji doszło przy paryskim muzeum sztuki nowoczesnej Centre Pompidou. Jak podaje PAP, skradziono dzieło przedstawiające szczura, który miał zasłonięty pyszczek, a w łapach trzymał ołówek.

W Paryżu skradziono kolejne dzieło Banksy'ego

Centre Pompidou w swoim orzeczeniu "stwierdziło kradzież" dzieła Banksy'ego, wykonanego na tylnej ścianie billboardu umieszczonego na wjeździe do podziemnego parkingu muzeum. 3 września 2019 instytucja złożyła zawiadomienie o kradzieży i dokonanym zniszczeniu w należącej do muzeum przestrzeni. W rozmowie z Francuską Agencją Prasową (AFP) przedstawiciel Centre Pompidou wyjaśnił, że grafika prawdopodobnie została wycięta z metalowej konstrukcji za pomocą piły. Już w lipcu 2018 roku doszło do pierwszej próby kradzieży tego paryskiego dzieła Banksy'ego, jednak została ona udaremniona przez ochroniarzy muzeum.

Przeczytaj także

Jak podaje PAP, graffiti to pojawiło się 25 czerwca 2018 roku, a Banksy przyznał się do jego stworzenia dzień później na Instagramie. Instytucja wkrótce potem zdecydowała się chronić graffiti, osłaniając je płytą z pleksiglasu.

AFP zauważa ponadto, że także z budynku w V dzielnicy Paryża zniknęło inne graffiti tego brytyjskiego artysty - przedstawiało ono mężczyznę chowającego za plecami piłę, który daje kość psu; zwierzęciu brak jednej łapy. Ten rysunek również pojawił się w czerwcu 2018 roku.

Natomiast w styczniu 2019 ukradziono grafikę na tylnych drzwiach paryskiej sali koncertowej Bataclan, gdzie w 2015 roku w zamachach terrorystycznych podczas koncertu Eagles of Death Metal zginęło 90 osób. Tożsamość artysty jest dobrze strzeżoną tajemnicą. Wiadomo jedynie, że jest urodzonym w Bristolu Brytyjczykiem.

Zobacz także: Banksy wygrał w sądzie z włoskim muzeum. Zarabiali nielegalnie na jego twórczości

Aleksandra Degórska
Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.