W Polsce nie zobaczymy już rosyjskich i białoruskich kanałów telewizyjnych

07.03.2022 16:15
W Polsce nie zobaczymy już rosyjskich i białoruskich kanałów telewizyjnych Fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Wojna w Ukrainie sprawiła, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła decyzję o zablokowaniu na terenie Polski dostępu do rosyjskich i białoruskich kanałów.

KRRIT przeciwko wojnie w Ukrainie. Zablokowała kanały z Rosji i Białorusi

Od ponad tygodnia na Rosję nakładane są kolejne sankcje i ograniczenia, mające zmusić rządzących do zaprzestania ataków zbrojnych w Ukrainie. Netflix, Disney, Apple, Warner Bros. i niezliczona ilość większych i mniejszych ugrupowań, firm, czy fundacji wyraża sprzeciw działaniom wojennym, odcinając Rosję od swoich produktów oraz usług.

Polecamy

W wielu sklepach zaprzestano sprzedawania produktów rosyjskiego pochodzenia lub należących do rosyjskich firm, a teraz solidarność pokazują również niektóre organizacje rządowe. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, na wojnę w Ukrainie zareagowała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. 

Rzeczniczka prasowa KRRiT Teresa Brykczyńska poinformowała, że rządowy organ powołany do strzeżenia wolności słowa, prawa do informacji oraz interesu publicznego w radiofonii i telewizji, podjął decyzję o wykreślenie z listy programów telewizyjnych z Rosji i Białorusi. 

Polecamy

W oficjalnym oświadczeniu możemy przeczytać, które kanały dołączyły do czarnej listy:

4 marca 2022 roku KRRiT podjęła uchwałę o wykreśleniu następujących rosyjskich i białoruskich programów z "Rejestru programów telewizyjnych rozpowszechnianych wyłącznie w systemie teleinformatycznym i programów rozprowadzanych": Białoruś 24 (znany też jako: TV Białoruś) oraz Pierwyj kanał (znany też jako: Channel 1 Russia, ORT1). (...) KRRiT podjęła Uchwałę na podstawie art. 9 ust. 1, art. 45 ust. 3 pkt 1a i ust. 4 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o rtv, upoważniając Przewodniczącego do nadania decyzjom podjętym w oparciu o niniejszą uchwałę rygoru natychmiastowej wykonalności.

Jednym z argumentów przeciwko powyższym kanałom były "treści zagrażające bezpieczeństwu i obronności państwa". 

24 lutego 2022 roku podjęto już decyzję o nienadawaniu na terenie naszego kraju RT (Russia Today), RT Documentary, RTR Planeta, Sojuz TV i Russija 24. 

Polecamy
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
TOP 5
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.