Pogoda
21.06.2017 16:04

W Starym Sączu auto na prąd naładujesz pod ołtarzem

Na genialny pomysł wpadł ksiądz ze Starego Sącza. To właśnie tam pod ołtarzem papieskim powstał punkt ładowania aut elektrycznych za „co łaska”.

W Starym Sączu auto na prąd naładujesz pod ołtarzem
foto: JAN BIELECKI/East News

Ksiądz Marcin Kokoszka jest dyrektorem Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania Opoka w Starym Sączu. To właśnie tutaj powstał pierwszy punkt ładowania aut elektrycznych na Sądecczyźnie. Pro ekologiczne myślenie księdza nie było by dziwne gdyby nie fakt iż dystrybutor ustawiony jest przy ołtarzu papieskim.

Jednak ten pomysł bardzo chwalą sobie mieszkańcy Starego Sącza. Jak się okazuje spora grupa miłośników motoryzacji posiada właśnie pojazdy napędzane na prąd.

Nie jest to pierwsze ekologiczne przedsięwzięcie duchownego. Poprzednio na ołtarzu papieskim zamontował elektrownię słoneczną o mocy 22 kW, która prócz dostarczania prądu do Centrum Pielgrzymowania ma również za zadanie ładować akumulatory zamontowane w pojazdach.

Co skłoniło księdza do takich działań? Okazuje się, że według ks. Kokoszki wartości wyznawane przez chrześcijan współgrają z tymi ekologicznymi a dbaniem o planetę zbliżamy się do Boga. To nie jedyny plus takiej inicjatywy.

Jak zdradza w rozmowie z portalem naszemiasto.pl budowa elektrycznego punktu ładowania samochodów ma też rozwinąć obszar turystyki i zachęcić do odwiedzania miasta.

"

Takich punktów jest sporo na Słowacji, gdzie samochodów elektrycznych przybywa. A nas przecież odwiedzają Słowacy. Teraz mogą do nas przyjechać bez stresu, że zabraknie im prądu na powrót do domu. "

Ładowanie auta zajmuje przeważnie kilka godzin a za taką możliwość ksiądz pobiera „co łaska” od kierowców. Ci w oczekiwaniu na samochód nie muszą się nudzić. Pomysłowy duchowny otworzył bowiem wypożyczalnię rowerów, które świetnie zastąpią samochód w trakcie zwiedzania okolicy.

Nam bardzo się podoba możliwość tankowania „boskiej energii”. Liczymy, że takich punktów powstanie więcej. O tym, że rynek aut elektrycznym się rozwija może świadczyć fakt, że ElectricMobility Poland ogłosiło konkurs na wizualizację elektrycznego samochodu przyszłości.

Czy ładowałbyś auto na boską energię?

Aleksandra Kopka
Tagi: auto elektryczne Stary Sącz