W Warszawie postawiono pomnik Jana Pawła II trzymającego głaz. Internauci wyśmiewają rzeźbę

23.09.2020 12:02
W Warszawie postawiono pomnik Jana Pawła II trzymającego głaz. Internauci wyśmiewają rzeźbę Fot. Piotr Molecki/East News

Pomnik Jana Pawła II trzymającego głaz postawiono przed Muzeum Narodowym w Warszawie. Jego twórcą jest Jerzy Kalina, który stworzył również pomnik smoleński.

Przed Muzeum Narodowym w Warszawie pojawił się pomnik Jana Pawła II z okazji setnej rocznicy jego urodzin. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że papież trzyma głaz w basenie wypełnionym czerwoną cieczą. Autorem nietuzinkowego pomnika jest Jerzy Kalina, który również stworzył pomnik smoleński w kształcie schodów na placu Piłsudskiego.

W Warszawie pojawił się pomnik Jana Pawła II trzymającego głaz. Stworzył go autor pomnika smoleńskiego

Pomnik Jana Pawła II nosi nazwę "Zatrute źródło" i pojawił się przed budynkiem muzeum we wtorek, 22 września 2020, zaś jego oficjalne odsłonięcie odbędzie się w czwartek, 24 września 2020. Dlaczego Jan Paweł II trzyma głaz? Jak podaje "Wyborcza Warszawa" jest to odpowiedź na rzeźbę Maurizia Cattelana, która przedstawiała papieża przygniecionego meteorytem. Podczas prezentacji rzeźby w Zachęcie w 1999 roku pomnik został zniszczony przez posłów Zjednoczenia Chrześcijańsko- Narodowego.

Zobaczcie, jak prezentuje się najnowsze dzieło Jerzego Kaliny:

Przeczytaj także

Muzeum Narodowe tak opisało dzieło Jerzego Kaliny:

Sam tytuł, zobrazowana postać świętego trzymającego wielki głaz oraz czerwona woda w niecce fontanny nawiązują do polskich mitów i symboli. Stawiają pytania o rolę sztuki, tradycji i pamięci.

Brzmi pompatycznie? W notce Muzeum Narodowego czytamy:

W ujęciu Kaliny Jan Paweł II nie jest bezsilnym, starym człowiekiem przygniecionym meteorytem, lecz tytanem o nadludzkiej sile. Zaproponowane ujęcie postaci pozwala podjąć wiele wątków interpretacji. Sam artysta postrzega papieża jako człowieka, który odegrał decydującą rolę w najnowszej historii Polski i Europy, rozpoczął proces przemian historycznych, społecznych i duchowych.

W internecie już pojawiły się memy z rzeźbą papieża trzymającego głaz:

Zobacz także: Karol Wojtyła: Totus Tuus. Gra o młodym papieżu w stylu erotycznej mangi

Aleksandra Degórska
Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.