W Warszawie postawiono pomnik Jana Pawła II trzymającego głaz. Internauci wyśmiewają rzeźbę

23.09.2020 12:02
Pomnik Jana Pawła II|undefined Fot. Piotr Molecki/East News

Pomnik Jana Pawła II trzymającego głaz postawiono przed Muzeum Narodowym w Warszawie. Jego twórcą jest Jerzy Kalina, który stworzył również pomnik smoleński.

Przed Muzeum Narodowym w Warszawie pojawił się pomnik Jana Pawła II z okazji setnej rocznicy jego urodzin. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że papież trzyma głaz w basenie wypełnionym czerwoną cieczą. Autorem nietuzinkowego pomnika jest Jerzy Kalina, który również stworzył pomnik smoleński w kształcie schodów na placu Piłsudskiego.

W Warszawie pojawił się pomnik Jana Pawła II trzymającego głaz. Stworzył go autor pomnika smoleńskiego

Pomnik Jana Pawła II nosi nazwę "Zatrute źródło" i pojawił się przed budynkiem muzeum we wtorek, 22 września 2020, zaś jego oficjalne odsłonięcie odbędzie się w czwartek, 24 września 2020. Dlaczego Jan Paweł II trzyma głaz? Jak podaje "Wyborcza Warszawa" jest to odpowiedź na rzeźbę Maurizia Cattelana, która przedstawiała papieża przygniecionego meteorytem. Podczas prezentacji rzeźby w Zachęcie w 1999 roku pomnik został zniszczony przez posłów Zjednoczenia Chrześcijańsko- Narodowego.

Zobaczcie, jak prezentuje się najnowsze dzieło Jerzego Kaliny:

Przeczytaj także

Muzeum Narodowe tak opisało dzieło Jerzego Kaliny:

Sam tytuł, zobrazowana postać świętego trzymającego wielki głaz oraz czerwona woda w niecce fontanny nawiązują do polskich mitów i symboli. Stawiają pytania o rolę sztuki, tradycji i pamięci.

Brzmi pompatycznie? W notce Muzeum Narodowego czytamy:

W ujęciu Kaliny Jan Paweł II nie jest bezsilnym, starym człowiekiem przygniecionym meteorytem, lecz tytanem o nadludzkiej sile. Zaproponowane ujęcie postaci pozwala podjąć wiele wątków interpretacji. Sam artysta postrzega papieża jako człowieka, który odegrał decydującą rolę w najnowszej historii Polski i Europy, rozpoczął proces przemian historycznych, społecznych i duchowych.

W internecie już pojawiły się memy z rzeźbą papieża trzymającego głaz:

Zobacz także: Karol Wojtyła: Totus Tuus. Gra o młodym papieżu w stylu erotycznej mangi

Aleksandra Degórska
Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
TOP 5
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.