W Warszawie rusza wypożyczalnia samochodów elektrycznych na minuty

Michał Tomaszkiewicz
20.02.2018 13:28
W Warszawie rusza wypożyczalnia samochodów elektrycznych na minuty Fot. Antyradio.pl, Michał Tomaszkiewicz

Innogy zaprasza chętnych na elektryczną jazdę – przedsiębiorstwo startuje w Warszawie z usługą wypożyczania na minuty samochodów na prąd. Do wyboru są cztery modele, które po zakończeniu przygody można będzie zostawić gdzie tylko będzie się chciało.

Usługa innogy e-Car Sharing startuje 21 lutego 2018 roku w wersji testowej – samochody będzie można wypożyczać do 31 marca 2018 roku włącznie. Jeśli testy będą dla przedsiębiorstwa zachęcające, w ciągu kilku miesięcy można będzie spodziewać się wdrożenia wypożyczania na dużą skalę.

Początki są nieco skromne – flota biorąca udział w testach składa się łączne z 8 samochodów, z czego 5 będzie udostępniania klientom indywidualnym, 2 będą używane przez niesprecyzowanego „partnera biznesowego”, jeden zaś będzie służyć pracownikom innogy.

innogy e-Car Sharing – jakie samochody?

Na kierowców czekają 2 BWM i3, Hyunday Ioniq, Renault Zoe (z akumulatorami 41 Kwh) oraz Nissan Leaf pierwszej generacji. Każdy z nich otrzymał własne imię – mamy więc Julię i Zosię oraz Antka, Kubę i Janka. Wybrano je spośród najczęściej nadawanych dzieciom w stolicy w 2017 roku.

Wypożyczenie odbywa się poprzez aplikację innogy e-Car Sharing, dostępnej w wersji na Androida.

foto: materiały prasowe

Pokazuje ona lokalizację czekających na wypożyczenie samochodów (można je zostawiać w każdym miejscu publicznym, także w strefie płatnego parkowania), informując przy tym o przewidywanym zasięgu z aktualnym stanem naładowania akumulatorów. Jeśli będzie ob. niższy niż 50 km, samochód nie będzie wyświetlany w aplikacji – innogy prosi, żeby po zakończeniu jazdy zostawić możliwość przejechania przynajmniej 30 km.

Ładowanie ma odbywać się w nocy w jednej z 5 ogólnodostępnych stacji - auta mają być do nich transportowane około północy, tak by rano były gotowe do jazdy.

foto: Antyradio.pl, Michał Tomaszkiewicz

Samochody z programu innogy e-Car Sharing będzie można znaleźć na początku dnia przede wszystkim w następujących lokalizacjach:

  • na Placu Bankowym pod Ratuszem
  • na Placu Teatralnym przy Teatrze Wielkim
  • na ul. Emilii Plater przed salą kongresową
  • na Wybrzeżu Kościuszkowskim 41 pod siedzibą innogy Polska
  • na ul. Pileckiego przy Arenie Ursynów

Innogy nie przewiduje na razie doładowywania akumulatorów w trakcie dnia – decyzja wynika z analiz wypożyczalni samochodów elektrycznych działającej w Paryżu, w której auta użytkowane są średnio przez 2 godziny dziennie.

Na dotarcie do zarezerwowanego auta przewidziano 20 minut, co m wystarczać w 97% przypadków. Po upływie tego terminu samochód staje się widoczny dla innych użytkowników usługi.

innogy e-Car Sharing – cennik

Dostępne samochody podzielono na dwie grupy cenowe. Do tańszej z nich należy Nissan Leaf oraz Renult Zoe, drożej zapłacimy za korzystanie z Hyundaya Ioniq oraz BMW i3.

W innogy e-Car Sharing płąci się za każdą minutę wypożyczenia (przy czym pierwsze 5 jest darmowe, żeby można było zaznajomić się z pojazdem i jego stanem i przygotować do jazdy – w każdym samochodzie znajduje się instrukcja obsługi) – jest to kwota odpowiednio 0,6 lub 1 zł netto. Maksymalna opłata za czas wynajmu podczas doby może wynieść 140 lub 200 zł netto.

Dodatkowo ponosi się koszty przejechania każdego kilometra, które w przypadku Leafa i Zoe wynoszą 80 groszy netto, a przy korzystaniu z BMW i3 oraz Hyundaya Ioniq 1 zł netto. W trakcie wypożyczenia samochód będzie można także zostawić na parkingu - w takim przypadku opłata wynosi 0,1 zł netto za minutę.

foto: materiały prasowe

Po każdej jeździe aplikacja będzie prosiła o wypełnienie ankiety na temat usługi – jeśli się na to zdecydujemy, dostaniemy rabat w wysokości 50%.

foto: materiały prasowe

Opłaa pobierana jest z karty zarejestrowanej w aplikacji. Zanim zacznie się korzystać z innogy e-Car Sharing, należy przejść weryfikację w programie – wymaga to między innymi udostępnienia wizerunku prawa jazdy.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.