Pogoda
12.08.2020 14:02

W jeziorze Titicaca odnaleziono zamkniętą skrzynię. Co skrywa artefakt sprzed 500 lat?

Jezioro Titicaca to najwyżej położone żeglowne jezioro na świecie i turystyczna perełka Boliwii. Miejsce to skrywa wiele niewyjaśnionych tajemnic.

W jeziorze Titicaca odnaleziono zamkniętą skrzynię. Co skrywa artefakt sprzed 500 lat?
foto: Shuttenstock

Według jednej z legend południowoamerykańskich Indian najwyższy z bogów wysłał na ziemię swe dzieci, by znalazły miejsce, na którym można będzie założyć ród Inków. Ich wybór padł na Wyspę Słońca (Isla del Sol), położoną właśnie na jeziorze Titicaca. Zdarzenie to upamiętnia znajdujący się tam święty kamień.

W jeziorze Titicaca odnaleziono zamkniętą skrzynię sprzed 500 lat

Legendy Inków mówią, że na tej wyspie narodził się biały bóg Wirakocza, Słońce (Inti) i pierwsi Inkowie. Nazwa Titicaca pochodzi z indiańskiego języka keczua i oznacza pumę polującą na królika. Dla Inków puma była zwierzęciem świętym. Wody jeziora nawet dla współczesnych mieszkańców stanowią miejsce kultu.

Średniowieczny miecz
Średniowieczny miecz
Przeczytaj także Sensacja archeologiczna: Średniowieczny miecz znaleziony na dnie Odry [ZDJĘCIA]

Jezioro kryje w swoich wodach wiele tajemnic. Znaleziono w nim wiele cennych i tajemniczych przedmiotów: kości zwierząt, złote medaliony, kadzidła, ozdoby, figurki przedstawiające lamy oraz kamienne pudełka ofiarne. Niedawno badający akwen archeolodzy odkryli w nim tajemniczą szkatułkę. W szczelnie zamkniętej skrzyni ofiarnej skrywały się dary dla pradawnych bogów.

Zdaniem naukowców tajemnicze znalezisko przeleżało nietknięte na dnie jeziora około 500 lat. Artefakt wykonany jest ze skały wulkanicznej. W jego wnętrzu znajduje się ofiarę w postaci figurki lamy wykonanej ze skorupy spondylusa (kolczasty mięczak) oraz zwiniętą złotą blaszkę, która prawdopodobnie stanowiła część bransoletki.
Jeśli historyczne zapisy z czasów inwazji Hiszpanów są prawdziwe, w pudełku mogła znajdować się również krew dzieci lub zwierząt, choć w jeziorze do tej pory nie znaleziono ludzkich szczątków. Weryfikacją tej teorii zajmują się naukowcy.

"

Podwodny świat na śródlądziu pozostaje w dużej mierze niezbadany i oferuje wyjątkowe możliwości poznania społeczeństw prehistorycznych. Podwodne dziedzictwo jeziora Titicaca wciąż kryje w sobie wiele niespodzianek. "

– powiedział archeolog morski Christophe Delaere z Université libre de Bruxelles w Belgii.
Najnowsze znalezisko jeszcze szczególne jeszcze z jednego powodu. Znajduje się bowiem w zupełnie innej części jeziora, o której wcześniej nie wiedziano, że stanowiła dla Inków miejsce kultu.
Dokładna eksploracja dna jeziora wykazała, że pudełko było jedynym znajdującym się w tej części akwenu.
Źródło: Antiquity

Zobacz również: Wrak okrętu podwodnego zbadany po 103 latach. Jakie zagadki kryje statek z czasów I wojny?

Tagi: Ciekawostki