W kierunki Ziemi pędzi kometa Leonard. Niektórzy wierzą, że zwiastuje koniec świata

25.11.2021 22:27
W kierunki Ziemi pędzi kometa Leonard. Niektórzy wierzą, że zwiastuje koniec świata Fot. shutterstock

Zdaniem wielu proroków znakiem zapowiadającym koniec świata ma być kometa z długim ogonem, widoczna z każdego punkt na Ziemi. Czy biorąc pod uwagę przepowiednie na 2022 rok, kometa Leonard zwiastuje jakąś straszną hekatombę?

Na pojawienie się na niebie komety Leonard z niecierpliwością czekają miłośnicy astronomii na całym świecie. Obiekt rozświetli niebo już niebawem. Jak twierdzą badacze, będzie to najjaśniejsze zjawisko astronomiczne tego roku. Kometę zobaczymy gołym okiem z różnych miejsc na Ziemi.

W kierunki Ziemi pędzi kometa Leonard

Kometa została odkryta w styczniu 2021 roku i oznaczona symbolem C/2021 A1. Odkrycia dokonał G.J. Leonard w Obserwatorium Mount Lemmon. W chwili obecnej znajduje się w sąsiedztwie Jowisza. Obiekt zmierza w kierunku naszego Układu Słonecznego z niewyobrażalną prędkością (254399 km/h). 12 grudnia zbliży się do Ziemi i będzie można ją zobaczyć gołym okiem. Jednak już tydzień wcześniej będzie można podziwiać kometę przy pomocy urządzeń optycznych.

Polecamy

Następnie kometa poleci w kierunku Słońca, do którego najbardziej zbliży się 3 stycznia 2022 roku. Obiekt w naszym Układzie Słonecznym pojawia się najprawdopodobniej po raz pierwszy.

Czy Leonard zwiastuje koniec świata?

Czy jak twierdzą Biblia, starożytne księgi i apokryfy, proroctwa i współczesne przepowiednie komety zwiastują ostateczny koniec ludzkości? Jaką rolę w proroctwach na rok 2022 pełni Leonard?

Starożytni obserwatorzy umieli odróżnić "ogoniaste gwiazdy" od tych zwykłych i na podstawie pojawiania się komet prognozowali epidemie, klęski żywiołowe czy działania wojenne. Większość przepowiedni łączyła również komety z nadejściem końca świata.

Historia zna wiele przypadków gdy pojawienie się komet zwiastowało podobno nadejście strasznych i tragicznych wydarzeń. Już Arystoteles wiązał pojawienie się komet z klęskami żywiołowymi – suszami, burzami, powodziami i innymi kataklizmami. Ten starożytny pogląd kultywował również Jan Długosz, który chętnie wspierał przykładami twierdzenia greckiego filozofa. Roczniki jego autorstwa zawierają wiele interesujących opisów komet i tego co zapowiadały.

Naukowcy jednoznacznie nie potwierdzają, ale też nie zaprzeczają czy komety mogą mieć jakiś wpływ na życie na Ziemi.

Jak obserwować kometę Leonard?

Kometa będzie widoczna z powierzchni Ziemi gołym okiem. W Polsce będzie można oglądać ją 12 grudnia w godzinach nocnych nad wschodnim horyzontem. Aby zobaczyć to niezwykłe zjawisko, trzeba udać się na teren, w którym nie występuje sztuczne światło. Najlepiej wyjechać poza miasto, gdzie nie ma latarni i innych świateł, np. oświetlonych billboardów. Przy wyborze dogodnej dla siebie lokalizacji możemy posiłkować się mapą Light Pollution Map, dostępną w internecie.

Źródło: "Symbolika i kult: komety" / Honorata Korpikiewicz, RadioZet.pl, Z głową w gwiazdach

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.