W kilku miejscowościach w Polsce zabrakło wody. A to dopiero początek

19.08.2020 16:21
W kilku miejscowościach w Polsce zabrakło wody. A to dopiero początek   Fot. . ARKADIUSZ ZIOLEK/East News (zdjęcie poglądowe)

„Polska jest krajem ubogim w wodę. Mało kto o tym wie” – przestrzegają autorzy serii reportaży „#Wysychamy”, przyglądających się kryzysowi dostępności wody w wielu miejscowościach kraju.

Seria reportaży „#Wysychamy” powstała we współpracy portali Onet i Noizz oraz polskim oddziałem Greenpeace. Dziennikarze dwóch portali postanowili przybliżyć sytuację, związaną z dostępnością wody w wodociągach miejskich i postarać się zrozumieć, dlaczego w wielu miejscach kraju w  2020 roku woda w rurociągach okazuje się czasem dobrem luksusowym.

Przeczytaj także

Autorzy alarmują o rozważniejsze używanie wody i oszczędność

W materiale, który pojawił się właśnie na portalu Onet, przytaczane są przykłady z kilku miast w Polsce, gdzie problemy z dostępnością bieżącej wody, są dość częste. Mowa m.in o Brzezince Górnej, Targanicach, Nowej Wsi, Wysokiej, czy Lanckronie. 

Wedle raportu „#Wysychamy” w 2019 roku ok. 350 gmin w Polsce było zmuszonych wprowadzić ograniczenia wody z wodociągów, w celu zapewnienia lepszego przepływu i nie marnowania niezbędnego do życia zasobu. Oznaczało to, że wody można było wykorzystywać tylko do celów socjalno-bytowych, tzn. do mycia się i przygotowywania posiłków. Zakazem obłożono podlewanie trawników, mycie samochodów, czy napełnianie przydomowych basenów.

„Kiedy mieszkańcom zaczyna brakować wody, dzwonią po straż pożarną i proszą o jej dowiezienie. Mieszkańcy też sami kupują baniaki z wodą – wyjaśnia sołtys Kowalski.

Przeczytaj także

„#Wysychamy”, więc czas zacząć oszczędzać wodę

W materiale opublikowanym na Onecie, możemy przeczytać także, że:

„Polska jest krajem ubogim w wodę. Mało kto o tym wie. Nasz uczono już o tym na studiach. Jednak mieszkańcy do tej pory nie odczuwali braku wody i nikt o tym tak nie myślał. Głośno się o tym nie mówiło. Jednak tamten rok wskazał na to, że ten problem jest bardzo poważny. Dosięga coraz większy obszar Polski” – zdradził przedstawiciel władz Skierniewic.

Przeczytaj także

Władze Skierniewic mówią, że powodem problemów z dostępnością wody są przedłużające się okresy suszy w naszym kraju, wynikające bezpośrednio z globalnego ocieplenia. Autorzy biją na alarm, mówiąc, że:

„jeśli nie nauczymy się szanować wody, tej może zabraknąć niebawem w kolejnych domach w całym kraju”.

Czytaj także: „Kakaowy śnieg” spadł na szwajcarskie miasto Olten. Zjawisko wywołała awaria w fabryce czekolady.

Michał Kaczoń
Michał Kaczoń Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.