W komiksie „Star Wars” uśmiercono ważną postać dla Rebelii

Sergiusz Kurczuk
15.10.2018 14:22
W komiksie „Star Wars” uśmiercono ważną postać dla Rebelii Fot. kadr z filmu Gwiezdne Wojny: Nowa nadzieja

W 55. numerze komiksu „Star Wars” po ponad 40 latach pokazano kulisy śmierci jednego z przywódców Rebelii. O kogo chodzi?

Obecnie „Gwiezdne Wojny” to tak ogromna marka, że przygody bohaterów walczących ze złem dawno, dawno temu w odległej galaktyce nie ograniczają się jedynie do filmów kinowych. Ich losy możemy śledzić również w serialach, książkach, grach i komiksach. Bardzo często pozostałe teksty kultury uzupełniają uniwersum stworzone ponad 40 lat temu przez Gorege'a Lucasa. W 55. numerze komiksu „Star Wars”, ukazano śmierć jednego z przywódców Rebelii. Chodzi o generała Jana Dodonnę. 

„Star Wars” - jak zginął Jan Dodonna?

Rebelianci to nie tylko księżniczka Leia, Luke Skywalker i Han Solo, ale również postaci, które w filmach odegrały epizodyczne role, ale bez nich nie byłoby siły, która przeciwstawiła się potędze Imperium. Mowa to takich bohaterach jak Admiral Ackbar, Mon Mothma czy Jan Dodonna. Generał po raz pierwszy pojawił się w „Nowej nadziei”, gdzie wcielił się w niego aktor Alex McCrindle. To właśnie on był pomysłodawcą zniszczenia pierwszej Gwiazdy Śmierci.

Gwiezdne Wojny: Nowa nadzieja Fot. foto: kadr z filmu Gwiezdne Wojny: Nowa nadzieja

Jego młodszą wersję widzieliśmy również w „Łotrze Jeden”. Rebelianta zagrał Ian McElhinney. W spin-offie Dodonna pomógł wykraść plany broni Imperium. Wystąpił również w serialu „Star Wars Rebels”. Produkcja zakończyła się, ale twórcy nie pokazali, jak generał zginął. Wyręczył ich w tym najnowszy numer komiksu „Star Wars” autorstwa Kierona Gillena, Salvadora Larroki, Guru-eFXa i Claytona Cowlesa. 

W zeszycie widzimy ucieczkę rebeliantów z planety Mako-Ta. Ich obecność odkrył sam Darth Vader i jego oddział, który w poprzednim numerze pozbawił życia generała Dravena. Dodonna brał udział w ewakuacji planety. Kiedy dowódca zorientował się, że nie wymknie się Vaderowi, postanowił wykorzystać swój statek o nazwie „Republic”, by osłonić uciekających. Pojazd służył jako tarcza, ale nie zniósł ostrzału jednostek Imperium. W wyniku zniszczeń „Republic” eksplodował, spowijając Dodonnę i jego załogę w chmurze ognia. 

55 (2018) Fot. foto: kadr z komiksu Star Wars #55 (2018)

Chociaż Dodonna pełnił ważną funkcję w szeregach Rebelii w IV epizodzie „Gwiezdnych Wojen”, nie pojawił się w kolejnych częściach oryginalnej trylogii. Komiks wytłumaczył nieobecność generała w „Imperium kontratakuje” i „Powrocie Jedi”, czyniąc z niego prawdziwego bohatera w walce z Imperatorem Palapatinem. Mężczyzna poświęcił życie, ratując uciekinierów z Mako-Ta. 

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.