Sensacyjne odkrycie w Polsce. Kanibalistyczne mrówki w bunkrze atomowym

04.11.2019 16:10
mrówki kanibale|undefined Fot. źródło: Shutterstock

Uwięzione w zamkniętym bunkrze mrówki stworzyły kolonię, która radziła sobie bez pożywienia, światła i w przejmującym chłodzie.

Polscy naukowcy odkryli wyjątkową kolonię mrówek, które przez lata trafiały do zamkniętego bunkra atomowego. Główne gniazdo mrówek zostało wybudowane w pionowej rurze wentylacji, jednak co roku duża ich ilość spadała do środka bunkra i nie była w stanie powrócić do swojej królowej.

Mrówki kanibale odkryte w postsowieckim bunkrze atomowym

Mimo braku światła, oświetlenia, jedzenia i możliwości rozmnażania kolonia wyjątkowych mrówek była w stanie się rozwijać.

Przeczytaj także

Gruba badaczy na czele, której stoi Profesor Wojciech Czechowski, odkryła, że spadające mrówki stworzyły w podziemiach kolonię, która uznawana by była za dużą nawet w naturalnych warunkach. Dzięki współpracy z Dr Istvanem Maakiem naukowcy doszli do wniosku, że kolonia była w stanie przetrwać dzięki zjadaniu zwłok swoich pobratymców.

Naukowcy zdecydowali się zainstalować w bunkrze specjalną promenadę, która ma za zadanie pomóc im wrócić na powierzchnię i dołączyć do oryginalnej kolonii.

Początkowo naukowcy pozwalali grupom około 100 mrówek opuszczać bunkier. Gdy dołączały one do gniazda na górze, nie zauważono żadnych agresywnych zachowań - było to potwierdzenie, że owady są częścią tej samej kolonii.

Po zainstalowaniu 3-metrowego przejścia obie kolonie połączyły się ze sobą i po kilku miesiącach bunkier opustoszał.

Przeczytaj także

Kanibalizm wśród mrówek

Kanibalizm wśród mrówek nie jest niespotykanym zjawiskiem. Jednak najczęściej występuje on na początku wiosny, gdy brakuje pożywienia i jest często rezultatem wojen między różnymi koloniami.

Niniejsza sprawa pokazuje wielkie zdolności adaptacyjne mrówek do krańcowych siedlisk i warunków nieoptymalnych. Te zdolności właśnie są kluczem do zrozumienia ich niekwestionowanego sukcesu eko-ewolucyjnego.

- wyjaśnił Profesor Czechowski, który opisał historię kolonii w niedawno opublikowanej pracy.

Opisane mrówki po raz pierwszy zostały odkryte przez naukowców w 2013 roku i należą do gatunku leśnych mrówek ćmawych. Jeśli chcielibyście złożyć im wizytę, postsowiecki bunkier znajduje się w okolicach wsi Templewo.

Zobacz także: NASA karmiła zwierzęta Księżycem. Sprawdzała, czy powrót Apollo 11 nie oznacza końca świata

Kacper Peresada Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.