Pogoda
10.08.2018 15:56

W niemieckich grach pojawią się swastyki. Zniesiono banowanie nazistowskiego symbolu

Swastyki nie będą już automatycznie zakazywane w grach wideo wydawanych w Niemczech. Oficjalnie zniesiono ten przepis. 

W niemieckich grach pojawią się swastyki. Zniesiono banowanie nazistowskiego symbolu
foto: kadr z gry World War II

Gry na PC i konsole ukazujące się w Niemczech do tej pory całkowicie były cenzurowane z wszelkich symboli nazistowskich, w tym swastyki. Nawet w grach wojennych takich jak „Call of Duty” niemieccy gracze nie uświadczyli hitlerowskich znaków. Jednym z najsłynniejszych przypadku banowania symboliki nazistowskiej w grach jest „Wolfenstein II”. Wersja tytułu zza naszej zachodniej granicy drastycznie różniła się pod względem wizualnym od oryginału. 

Banowanie swastyki dobiegło jednak końca. Od tej pory w niemieckich grach symbol będzie się pojawiał.

Swastyka w niemieckich grach wideo

Dotychczas umieszczanie w grach trafiających na niemiecki rynek symboli kojarzonych z III Rzeszą wiązało się ze ściganiem przez ograny prawne. W wyżej wymienionym „Wolfensteinie II” wyretuszowano nawet wizerunek Adolfa Hitlera, pozbawiając go charakterystycznego wąsika. Swastyki i inne nazistowskie znaki były natomiast zastępowane geometrycznymi symbolami. Gracze nie byli z tego faktu zadowoleni. Uważali, że prawo dyskryminuje branżę gier wideo, której wytwory powinno się traktować jak dzieła filmowe. Niemieckie prawo uznało filmy za sztukę i dopuściło ich twórcom na używanie zakazanych znaków. 

Jednak gry już dawno przestały kojarzyć się z rozrywką dla małych dzieci i zaczęto doceniać rozmaite walory cyfrowej rozgrywki, między innymi wartości historyczne. Cenzurowanie nazistowskich znaków wiązało się z przekłamywaniem historii, co oburzało wielu graczy. W związku z bezzasadnością zakazu organizacja Entertainment Software Self-Regulation postanowiła ponownie wziąć tę sprawę pod lupę i rozważyć nowe okoliczności. Zapis finalnie zmieniono, dając twórcom gier podobną swobodę, co filmowcom. 

Sergiusz Kurczuk
Tagi: Gry Call of Duty