W okolicy Polski zadomowiły się ogromne, egzotyczne pająki. "Nosferatu jest jadowity"

29.08.2022 11:24
W okolicy Polski zadomowiły się ogromne, egzotyczne pająki. "Nosferatu jest jadowity" Fot. Shutterstock

Uznawane dotychczas za egzotyczne gatunki pająków coraz częściej osiedlają się w centralnej Europie. W okolicy Polski zadomowił się jadowity pająk Nosferatu.

Coraz więcej egzotycznych roślin i zwierząt zadomawia się na stałe w krajach centralnej Europy. Rozwój turystyki i zmiany klimatyczne przyczyniają się do tego, że gatunki dotąd występujące na ograniczonym obszarze, coraz częścej pojawiają się i przystosowują do życia na naszej szerokości geograficznej. Wśród nich jest na przykład jadowity pająk Nosferatu.

Ogromny, egzotyczny pająk tuż przy naszej granicy

Gatunek ten pierwotnie występował w krajach śródziemnomorskich. Pająki tego gatunku często spotyka się w sąsiedztwie lasów pod kamieniami lub korą drzew. Ponieważ pająk ten nie może przetrwać w trudnych warunkach klimatycznych, często znajduje schronienie w domach. Pająk dorasta do sporych rozmiarów. Jeśli weźmiemy pod uwagę jego nogi, osiąga średnio 6 centymetrów.

Polecamy

Za sprawą rozwoju turystyki i zmian klimatu w Niemczech pojawiają się nieznane tu wcześniej gatunki roślin i zwierząt, a wśród nich: pająk zwany Nosferatu, którego jadowitość i dość znaczny jak na lokalne warunki rozmiar budzą powszechny niepokój

- opisuje sprawę niemiecki portal RND.

                                                                                           
Organizacja ekologiczna NABU w Nadrenii Północnej-Westfalii w lutym 2021 roku przedstawiła "nowego obywatela". Z informacji ekologów wynika, że po raz pierwszy zaobserwowano Nosferatu w 2005 roku we Fryburgu.

 
Obecnie występuje również w Bremie, Saksonii i Nadrenii Północnej-Westfalii.

Mając średnicę do sześciu centymetrów, w tym nogi, pozostają w tyle za największymi pająkami domowymi o średnicy ośmiu centymetrów, ale wydają się znacznie bardziej masywne ze względu na ich ciało, które jest około dwa razy dłuższe

- komentuje sprawę Sönke Hofmann z oddziału NABU w Bremie.

Jad Nosferatu nie jest niebezpieczny dla ludzi. Zwierzę również atakuje, ale tylko wtedy, gdy jest rozdrażnione, a ból po ugryzieniu porównywany jest do użądlenia osy

- informują ekolodzy.

Tymczasem 25 maja 2021 w Warszawie pod Pałacem Kultury i Nauki spacerował niespiesznie pająk ptasznik. Zwierzak nie na żarty przestraszył wielu warszawiaków.

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.