W ramach walki z koronawirusem Kościół chce zwiększyć liczbę mszy. Na Słowacji nabożeństwa odwołano

11.03.2020 13:14
W ramach walki z koronawirusem Kościół chce zwiększyć liczbę mszy. Na Słowacji nabożeństwa odwołano Fot. Shutterstock

Odwołane imprezy masowe, zamknięte szkoły, przedszkola i uczelnie, nieczynne kina i teatry. Do działań mających zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-CoV-2 przystąpił także polski Kościół, który ze względów bezpieczeństwa chce zwiększyć liczbę odprawianych mszy.

Rząd wydał chorobie COVID-19 wojnę totalną. Przez dwa tygodnie do szkół nie będą chodzić uczniowie, jako że dzieci przechodzą zarażenie koronawirusem SARS-CoV-2 bezobjawowo i mogą nieświadomie zarażać swoje rodziny.

Zamknięcie kin i teatrów ma zapobiec gromadzeniu się w jednym miejscu zbyt dużej liczby osób, co zwiększa ryzyko zarażenia się, jeśli jednak z nich (lub nawet kilka) jest chorych.

Oznacza to zawieszenie organizacji wydarzeń kulturalnych z udziałem publiczności, w tym koncertów, spektakli, wernisaży oraz wydarzeń specjalnych odbywających się w zamkniętych pomieszczeniach, zamkniecie muzeów dla zwiedzających oraz zawieszenie zajęć w placówkach szkolnictwa artystycznego wszystkich stopni.

Przeczytaj także

Słowacki rząd zakazał ponadto organizowania mszy. W Polsce minimalizowanie ryzyka zarażenia COVID-19 w kościołach ma być realizowane inną metodą: zwiększeniem liczby nabożeństw.

Kościół chce zwiększyć liczbę mszy ze względu na niebezpieczeństwo epidemii koronawirusa

Zalecenie zwiększenia liczby odprawianych mszy wydał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

W związku z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, żeby nie było dużych zgromadzeń osób, proszę o zwiększenie – w miarę możliwości, liczby niedzielnych Mszy Świętych w kościołach, aby jednorazowo w liturgiach mogła uczestniczyć liczba wiernych odpowiednia do wytycznych służb sanitarnych.

Duchowny tłumaczy, że dzięki zwiększeniu liczby nabożeństw w każdej z nich jednostkowo będzie uczestniczyć mniej wiernych, co zwiększy ich bezpieczeństwo.

Arcybiskup zaapelował także, żeby osoby starsze i schorowane zostały w domach u uczestniczyły we mszy zdalnie, na przykład śledząc transmisje w radiu lub telewizji.

Wierni mogą także zażyczyć sobie otrzymania komunii świętej na rękę, zamiast do ust, przekazywać sobie znak pokoju bez uściskania rąk sąsiadów. Abp Gądecki dodał także, że jeśli ktoś obawia się zarażenia, to nie powinien korzystać z wody święconej w kropielnicach.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapewnił, że znajduje się cały czas w kontakcie z episkopatem i w ramach walki z COVID-19 na nabożeństwach przeczytano jego list.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Co robić, żeby się nie zarazić? 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.