W środku pierwszej linii metra powstaną dwie nowe stacje. Budowa potrwa do 2026 roku

21.11.2019 14:24
W środku pierwszej linii metra powstaną dwie nowe stacje. Budowa potrwa do 2026 roku Fot. Marek BAZAK/East News

Ruszyły prace przygotowawcze do budowy dwóch nowych stacji na pierwszej linii metra. A12 Plac Konstytucji i A16 Muranów zostaną otworzone przed 2026 rokiem.

Prace nad drugą linią metra trwają intensywnie. We wrześniu 2019 roku otworzono trzy nowe stacje na Targówku, coraz bliżej jest także oddanie do użytkowania przedłużenia linii na Woli.

Warszawa nie zamierza jednak skupiać się tyko na drugiej, a docelowo i trzeciej linii metra. Jak poinformował prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, ruszyły właśnie prace projektowe nad dobudowaniem dwóch stacji do pierwszej linii.

Przeczytaj także

Jak przekonuje ratusz, umieszczenie dwóch nowych stacji w śródmieściu znacznie poprawi wygodę korzystania z komunikacji miejskiej w centrum Warszawy.

Dzięki powstaniu stacji Plac Konstytucji i Muranów wyraźnie poprawi się funkcjonalność i dostępność komunikacji miejskiej w ścisłym centrum stolicy, a odległość między stacjami zmniejszyłaby się z około półtora kilometra do ok. 700 metrów.

Dwie nowe stacje na I linii metra. Plac Konstytucji i Muranów

Stacja Plac Konstytucji znajdować się będzie w ciągu ul. Marszałkowskiej, między ul. Hożą a placem. Wejścia do stacji Muranów powstaną w rejonie ul. Andersa i Stawki oraz Świętojerskiej i Anielewicza.

Dzięki nowym stacjom pasażerowie znajdujący się między stacjami mają mieć zawsze mniej niż 400 metrów do zejścia podziemnego.

Według przygotowanego podczas wyborów kosztorysu koszt budowy stacji Plac Konstytucji ma wynosić 146 milionów złotych, a Muranów 116 milionów złotych. Do tej kwoty należy doliczyć 7,3 mln zł za zaprojektowanie przystanków.

Prowadzenie prac będzie wiązać się z utrudnieniami w ruchu, znanymi dobrze mieszkańcom dzielnic, na terenie których budowana jest druga linia metra. Trzeba liczyć z wstrzymaniem pociągów na pierwszej linii metra i koniecznością korzystania z komunikacji zastępczej.

Jerzy Lejk, prezes Metra Warszawskiego, obiecuje że budowa ma być jak najmniej uciążliwa dla mieszkańców.

Jeżeli chodzi o wytyczne dotyczące utrzymania ruchu metra: generalna wytyczna jest taka, że należy dążyć do utrzymania ruchu eksploatacyjnego metra jak najdłużej. Ewentualne niezbędne przerwy będą na bieżąco uzgadnianie. Jeżeli to by się miało wydarzyć, to tylko w okresie, gdy jest minimalny ruch w mieście.

Stacje Plac Konstytucji i Muranów były planowane od początku. Późniejsze analizy wykazały, że nie są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania pierwszej linii metra.

Zobacz także: Warszawskie biletomaty pytają, czy mogą być winne 10 grosików

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.