W stronę Ziemi pędzi kometa. Obiekt już wkrótce rozświetli niebo. Koniec świata nie nastąpi

05.05.2020 16:31
W stronę Ziemi pędzi kometa. Obiekt już wkrótce rozświetli niebo. Koniec świata nie nastąpi Fot. Shutterstock

Nadlatuje nowa kometa. C/2020 F8 SWAN szybko zyskuje na jasności i wkrótce będzie widoczny gołym okiem. Kiedy wyraźnie zobaczymy to niezwykłe ciało niebieskie?

Kometa SWAN (C/2020 F8) pędzi w kierunku Ziemi, zostawiając za sobą ogromny świetlisty ogon. Jeśli nie rozpadnie się w najbliższym czasie, to jeszcze w maju będzie można obserwować niesamowity kosmiczny pokaz.

Kometa SWAN (C/2020 F8): Co o niej wiemy?

Odkrywcą komety jest Michael Mattiazz, który po raz pierwszy wypatrzył ją 11 kwietnia 2020 roku przy użyciu z instrumentu SWAN Solar and Heliospheric Observatory (SOHO). Jest to już 8 odkryta przez niego kometa typu SWAN od 2004 roku.

Przeczytaj także

Pierwsze uzyskane przez instrument SWHO SOHO dane wskazują, że kometa SWAN (C/2020 F8) charakteryzuje się zieloną barwą i długim ogonem.

Według astronomów jasność obiektu osiągnęła już wartość gwiazdową +5,5. Obecnie dla ludzkiego oka SWAN wygląda jak słabo świecąca kula, ale widok przez teleskopy już jest niesamowity.

Kometa SWAN (C/2020 F8): Kiedy oglądać?

W najmniejszej odległości od Ziemi kometa znajdzie się 13 maja, a do Słońca zbliży się najbardziej 27 maja. W Polsce ma być widoczna w połowie miesiąca, a na 17 maja przewidywane jest osiągnięcie przez nią maksymalnej jasności, czyli około +3.5 mag, a możliwe, że nawet +2.5 mag.

Kometa powinna być widoczna, aż do końca miesiąca jednak obserwacje mogą być lekko utrudnione ze względu na to, że będzie znajdować się dość nisko nad horyzontem oraz będzie lepiej widoczna o poranku niż wieczorem.

Wieczorne obserwacje komety będą możliwe dopiero pod koniec maja.

Należy jednak pamiętać, że komety mogą rozpaść się błyskawicznie na małe kawałeczki i zniknąć w dowolnym momencie. W grudniu 2019 odkryto inną kometę, którą nazwano C/2019 Y4 (ATLAS). Naukowcy przewidywali, że będzie ona najpopularniejszym ciałem niebieskim oglądanym na niebie w maju. Obiekt miał być widoczny gołym okiem w pobliżu peryhelium w maju 2020, ale w połowie kwietnia doszło do jej rozpadu

 
23 maja 2020 roku kometa SWAN oraz rozpadająca się kometa AJAX będą oddalone od siebie na niebie o około 6 stopni i miną się w dość blisko. To zbliżenie nastąpi dzień wcześniej wieczorem, tj. 22 maja około 20:16 czasu polskiego. Gdyby nie rozpad komety ATLAS moglibyśmy obserwować obok siebie dwie jasne komety.

Mamy nadzieję, że SWAN nie podzieli losu swojej poprzedniczki i zgodnie z przewidywaniami w połowie maja będzie możliwość jej obserwacji gołym okiem. W tym okresie Księżyc będzie w nowiu.

Zobacz również: Zaćmienie Księżyca 2019: Jak fotografować Superksiężyc w lutym 2019 i zrobić dobre zdjęcia? [PORADY FOTOGRAFA]

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.