W stronę Ziemi pędzi potężna burza słoneczna. "Bezpośrednie trafienie w Halloween!"

30.10.2021 14:45
W stronę Ziemi pędzi potężna burza słoneczna. "Bezpośrednie trafienie w Halloween!" Fot. Shutternstock

W stronę Ziemi, z prędkością 800 kilometrów na sekundę, pędzi wiatr słoneczny. Czy coś nam grozi?

Nasza dzienna gwiazda znajduje się obecnie w okresie nabierania aktywności po okresie jednego z najgłębszych od setek lat minimów. Na jego powierzchni zaczynają pojawiać się liczne ciemne plamy.

W stronę Ziemi pędzi potężna burza słoneczna

Plamy to obszary na Słońcu, w których temperatura jest znacznie niższa niż otaczające ją rejony. Temperatura powierzchni naszej gwiazdy to około 6000 stopni Celsjusza, natomiast w centrum plamy jest około 4200 stopni. Jedna z plam, która otrzymała numer 2887, stała się w ostatnich dniach największym obszarem aktywnym od wielu miesięcy. 28 października obiekt wyprodukował liczne rozbłyski. Obecnie w stronę Ziemi z prędkością 800 kilometrów na sekundę, pędzi wiatr słoneczny.

Polecamy

Silniejszy niż zazwyczaj wiatr spowoduje częstsze pojawienie się zorzy polarnych, rozszerzy także obszar, na którym będzie można je zaobserwować.
Dr Tamitha Skov, fizyk zajmujący się pogodą kosmiczną napisała na Twitterze:

Bezpośrednie trafienie w Halloween! Burza słoneczna, która wybuchła podczas dzisiejszego rozbłysku X, rzeczywiście zmierza w kierunku Ziemi!"

Czy zorza polarna będzie widoczna w Polsce?

Zjawisko zorzy polarnej wiąże się z burzami magnetycznymi, zwanymi również burzami słonecznymi. Jak informuje NASA plazma słoneczna dotrze do Ziemi 30 października 2021 wywołując w wysokich warstwach atmosfery burzę geomagnetyczną klasy G3 (Kp=7).
Karol Wójcicki - popularyzator astronomii, poinformował na swoich social mediach, gdzie najlepiej obserwować to zjawisko:

Dzisiejsza burza może być na tyle silna, że zorze być może da się zobaczyć również z północnej, a nawet centralnej Polski. [...] Zorze polarne z Polski obserwujemy w praktyce tylko nisko nad północnym horyzontem. Dlatego na miejsce obserwacji wybierzcie teren z odsłoniętym widokiem na północ, gdzie w linii wzroku nie będziecie mieli żadnych sztucznych świateł ani odległych miast.

Najsilniejszą dotychczas burzę słoneczną odnotowano w 1859 roku. Wówczas zorze polarne były widoczne w krajach Ameryki Południowej – Meksyku, Kubie, a także w Europie.

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.