Pogoda
05.01.2017 15:50

W tych telewizorach ekran jest też głośnikiem

Przyzwyczailiśmy się już do sprzętów hybrydowych – komputer, który jest w stanie przekształcić się w tablet nie jest w stanie nikogo zadziwić. Na CES 2017 zaprezentowano jednak rozwiązanie 2-w-1, które zdumiewa – telewizory, których ekran jest jednocześnie głośnikiem.

W tych telewizorach ekran jest też głośnikiem
foto: kadr z wideo

Nowinka pokazała się w modelach przygotowanych przez LG oraz Sony. Telewizory obu producentów wyposażone są w wyświetlacze OLED – i to właśnie ich zastosowanie pozwoliło na niecodzienne połączenie funkcjonalności.

LG tłumaczy, że dzięki elastyczności panelu OLED może on służyć w systemie Crystal Sound jako membrana produkująca dźwięk. W telewizorze LG ukryte są dwa małe tradycyjne głośniki, które przekazują ekranowi odpowiednie wibracje.

Na identycznej zasadzie działa Acoustic Surface umieszczony przez Sony w modelu BRAVIA A1E – dźwięk emitowany jest dzięki drganiom wyświetlacza OLED.

Sceptycy mogliby zastanawiać się, czy wprawiania ekranu w rezonans nie odbije się niekorzystanie na wyraźności obrazu – jak pokazują jednak szybkie testy wykonywane podczas targów CES 2017, producentom udało się uniknąć tej pułapki.

Możliwość odgrywania dźwięku bezpośrednio przez ekran OLED sprawia, że obdarzeni dobrym słuchem miłośnicy filmów będą mogli pełniej zanurzać się w świecie przedstawionym – audio dobiegać ich będzie bezpośrednio z oglądanych scen, a nie z głośników rozstawionych obok ekranu.

Wyświetlacz pokazujący jednocześnie obraz i odgrywający dźwięk pozwala także na znaczne wysmuklenie telewizorów, które nie musza już przewidywać miejsca w obudowie na samodzielne głośniki. Prezentowane przez producentów modele okazują się być dzięki temu smuklejsze od wielu smartfonów.

Wadą rozwiązania jest stosunkowo niska moc możliwa do osiągnięcia, przez co w dużych pomieszczeniach telewizory z ekranem działającym jako głośnik mogą się okazać zbyt ciche. Inżynierowie obu producentów mają jednak pracować nad rozwiązaniem tego problemu.

Jakie inne połączenia funkcjonalności chcielibyście zobaczyć?

Głośnik przenośny - jak duży?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: TV