Pogoda
03.04.2020 16:28

WOŚP przekaże 37 respiratorów do szpitali. Błyskawiczny efekt uruchomienia Funduszu Interwencyjnego

Dzięki WOŚP każdy może pomóc w walce z epidemią COVID-19. Osoby, który dokonały już wpłaty na Fundusz Interwencyjny ucieszy fakt, że Orkiestra zakupiła z zebranych funduszy 37 respiratorów uniwersalnych za 2,5 mln zł.

Jurek Owsiak
foto: Jan Bielecki/East News

Koronawirus SARS-CoV-2 zrewidował plany WOŚP. Fundacja zaangażowała się w walkę z epidemią, angażując w nią także wolontariuszy i wszystkich, którzy gotowi są nieść ludzką pomoc.

Orkiestra uruchomiła między innymi akcję koordynowania działania ochotników niosących pomoc z osobami, którzy jej potrzebują. O przystąpienie do niej został poproszony Pokojowy Patrol.

Jurek Owsiak
Jurek Owsiak
Przeczytaj także WOŚP rusza na walkę z koronawirusem. Mobilizacja Pokojowego Patrolu

WOŚP uruchomił także Fundusz Interwencyjny, którego zadaniem ma być doposażanie polskich szpitali w sprzęt i środki ochronne niezbędne do ich bezpiecznego funkcjonowania. Fundacja uruchomiła zbiórkę w sieci i jak zwykle Polacy nie zawiedli, hojnie wspierając inicjatywę.

WOŚP
WOŚP
Przeczytaj także WOŚP uruchamia Fundusz Interwencyjny. Każdy z nas może pomóc w walce z koronawirusem

Efekty działania funduszu widoczne są błyskawicznie. WOŚP poinformował właśnie, że do szpitali w całej Polsce trafi 37 respiratorów uniwersalnych zakupionych z otrzymanych środków.

WOŚP kupił szpitalom 37 respiratorów. To dopiero początek działania Funduszu Interwencyjnego

O zakupie poinformował na Facebooku Jurek Owsiak.

"

Uwierzcie, kupić dzisiaj respirator to rzecz granicząca z cudem! Nie jesteśmy agendą rządową, jesteśmy tylko Fundacją, organizacją pozarządową. Przez wiele lat naszej działalności respirator i aparat do wspomagania oddychania to jedna z tych kategorii urządzeń, które najczęściej kupowaliśmy. Dzisiaj światowy producent znalazł dla nas tych 37 respiratorów. Urządzenia będą pod koniec maja, na początku czerwca. Wiemy, że trzeba czekać, ale zamówiliśmy, bo nieprzerwanie także napływają do nas błagalne prośby ze szpitali o te właśnie urządzenia. "

Na transport z Chin czeka już pokaźny zestaw sprzętu o wartości ponad 20 mln zł.

"

Orkiestra zamówiła już dla szpitali m.in. 150 łóżek przeznaczonych na stanowiska intensywnej opieki medycznej, 157 kardiomonitorów, 50 tys. pakietów indywidualnej ochrony biologicznej (IPOB), 50 tysięcy masek medycznych N95/KN95. Fundacja otrzymała także w darze 30 pomp infuzyjnych, 25 ultrasonografów, aparat do mechanicznej kompresji klatki piersiowej oraz 2 pulsoksymetry ręczne. "

Posłuchaj podcastu

Dostarczeniem produktów do Polski miał początkowo zająć się MON, rząd chciał jednak przejąć kontrolę nad zakupionym przez WOŚP sprzętem, na co Fundacja się nie zgodziła.

Zobacz także:  WOŚP o sprzęcie zakupionym do walki z epidemią: „KPRM uznała, że przejmie ten sprzęt”

Pomagacie?

Tagi: Newsy WOŚP Jerzy Owsiak koronawirus