WOŚP rusza na walkę z koronawirusem. Mobilizacja Pokojowego Patrolu

17.03.2020 10:57
Jurek Owsiak|undefined Fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Jurek Owsiak zapowiedział, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zaangażowała się w walkę z epidemią COVID-19. Członkowie Pokojowego Patrolu oraz wszystkich sztabów, jakie grały podczas 28. Finału, proszone są o udzielanie wsparcia potrzebującym.

WOŚP od niemal 30 lat pomaga szpitalom, kupując sprzęt poprawiający warunku opieki nad pacjentami. W obliczu zagrożenia koronawirusem SARS-CoV-2 Orkiestra będzie aktywnie podejmować działania mające zapobiegać rozprzestrzenianiu się choroby COVID-19.

Zapowiedział to Jurek Owsiak, jednocześnie zwracając się z apelem do osób wspierających WOŚP.

Otrzymaliśmy bardzo dużo odpowiedzi na nasz apel o wzajemną pomoc. Pokojowy Patrol, sztaby – bardzo wielu ludzi organizuje się w sposób obywatelski, aby lokalnie pomóc zwłaszcza ludziom w podeszłym wieku. Uruchomiliśmy adres mailowy pomagamy@wosp.org.pl i staramy się trochę ten proces koordynować, choć jest on absolutnie oddolny i spontaniczny.

Przeczytaj także

Dyrygent orkiestry zachęca, żeby na powyższego maila wysyłać prośby o pomoc związane na przykład z potrzebą zrobienia zakupów osobom starszym. Zgłoszenia będą przekazywane wolontariuszom z pobliskich okolic.

WOŚP będzie pomagać osobom zagrożonym koronawirusem. Specjalny e-mail do wzywania wolontariuszy

Jurek Owsiak podkreślił, że inicjatywa będzie dojrzewać wraz z czasem i doświadczeniem, tak by móc udzielić pomocy jak największej liczbie potrzebujących. Sposób funkcjonowania akcji może się więc jeszcze zmienić.

Szef WOŚP złożył także propozycję pomocy Ministerstwu Zdrowia, między innymi w interwencyjnym zakupie sprzętu. Łukasz Szumowski, szef resortu, błyskawicznie na nią odpowiedział:

Bardzo dziękuję! Wszystkie ręce na pokład! Zrobimy analizę. Tu ważna jest koordynacja. Pierwszeństwo dziś mają oddziały zakaźne i szpitale jednoimienne zakaźne. Na jutro, najdalej pojutrze – będziemy mieli listę które byłyby zainteresowane. Bardzo chętnie skorzystamy i skontaktujemy Was z konkretnymi szpitalami. Dziękuję jeszcze raz za pomoc, pozdrawiam.

Jurek Owsiak wspomniał, że Orkiestra wyrobiła sobie markę wśród dostawców sprzętu, co może zaowocować lepszymi warunkami współpracy. Przyznał także, że WOŚP zastanawia się nad przekierowaniem części funduszy tegorocznej, rekordowej zbiórki na zakup sprzętu do walki z COVID-19.

Zobacz także: Wiemy, ile pieniędzy Wielka Orkiestra Świątecznej pomocy zebrała w 2020 roku. Czy padł kolejny rekord? 

 

Michał Tomaszkiewicz|undefined
Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.