WOŚP zainwestował w walkę z koronawirusem już 20 milionów złotych

23.03.2020 10:17
WOŚP zainwestował w walkę z koronawirusem już 20 milionów złotych Fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy na czele z Jurkiem Owsiakiem ruszyła z pomocą w walce z koronawirusem. Organizacja zainwestowała w działania aż 20 milionów złotych.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w tym roku zbierała pieniądze dla dziecięcej medycyny zabiegowej. Jednak Fundacja stara się także pomagać Polakom w wyjątkowych, nieplanowanych sytuacjach. W 2010 roku Organizacja dołączyła się do akcji "Stop powodziom!", a tym razem wyjątkowe okoliczności dotyczą pandemii koronawirusa na świecie. Również z tym ciężkim dla wszystkich wyzwaniem postanowiła zmierzyć się fundacja Jurka Owsiaka.

WOŚP: 20 milionów złotych na walkę z koronawirusem

22 marca Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zamówiła 50 tysięcy Indywidualnych Pakietów Ochrony Biologicznej. Zestawy są niezbędne w walce z epidemią i zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa lekarzy i innych osób ratujących życie i zdrowie zarażonych koronawirusem. Fundacja przeznaczyła na ten zakup aż 16 milionów złotych. Część tych pieniędzy pokryto z środków zebranych w 2019 roku w ramach 1% podatku, a częściowo ze zbiórki 28. Finału WOŚP.

Przeczytaj także

Na pakiet składa się kombinezon, buty, panoramiczne gogle, rękawiczki, worek na odpady, czyli to, czego dzisiaj najbardziej potrzebują walczący z koronawirusem lekarze i personel medyczny.

Jak pisze Jurek Owsiak na swoim oficjalnym Facebooku:

Ogrom ludzi pracuje teraz nad całą logistyką dostawy z Chin. Robimy wszystko, by dotarła ona do nas tak szybko, jak to tylko będzie możliwe, nie powinno to trwać dłużej niż kilkanaście dni.

Jednak to nie wszystko. WOŚP postanowił kupić także specjalny analizator wykonujący testy na obecność koronawirusa, który trafi do laboratorium ONCOLAB w Łodzi. Dzięki niemu będzie można wykonywać testy na 3 zmiany.

WOŚP poinformowała także o stworzeniu funduszu interwencyjnego skierowanego do partnerów biznesowych Fundacji oraz przedsiębiorstw chcących zaangażować się w walkę z koronawirusem. Fundusz ma na celu finansowanie kolejnych zakupów sprzętu oraz wyposażenia medycznego dla placówek medycznych walczących z epidemią. Fundacja nie planuje jednak uruchomienia zbiórki społecznej – na tę chwilę fundusz oparty ma być wyłącznie na darowiznach firm.

Wcześniej Fundacja zakupiła 150 specjalistycznych łóżek szpitalnych na stanowiska intensywnej opieki medycznej o wartości blisko 4 mln złotych. Sprzęt trafi do szpitali do końca kwietnia tego roku.

Łącznie WOŚP zainwestowała w walkę z pandemią koronawirusa w Polsce już blisko 20 milionów złotych.

Zobacz też: Rihanna walczy z koronawirusem. Przekazała fortunę na walkę z pandemią 

Joanna Chojnacka
Joanna Chojnacka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.