Pogoda
12.03.2019 10:49

WWW ma już 30 lat. Google świętuje urodziny nowożytnego internetu specjalnym doodle

12 marca 1989 roku świat po raz pierwszy słyszał o koncepcji World Wide Web – podstawie działania dzisiejszego internetu. WWW powstało, żeby ułatwić dzielenie się wynikami badań naukowcom z CERN-u – szybko jednak znaleziono cywilne zastosowania dla opracowanego przez Tima Bernersa-Lee standardu.

doodle Google na 30 lat www
foto: zrzut ekranu

Początki internetu jaki znamy były skromne. Tim Berners-Lee wpadł na pomysł dokumentów hipertekstowych, w których osadzone są odnośniki kierujące do innych dokumentów. Jego idea została przez szefostwo CERN uznana za ekscytującą, ale niszową – nikt nie spodziewał się wybuchu, jaki dzięki WWW rozpropagował internet.

Od pomysłu do praktyki była długa droga – wynalazca WWW osobiście stworzył pierwszą stronę internetową, serwer na którym działała oraz przeglądarkę do jej obejrzenia. Witryna CERN pojawiła się online w 1990 roku i można ją oglądać do dziś – nie należy tylko spodziewać się szczególnych fajerwerków.

www_30_lat_02

Dziś, według szacunków Google, na całym świecie dział ponad 2 miliardy witryn. Większość z nich podkreśla, że jest częścią World Wide Web, używając w adresie skrótu „www”.

25 lat temu narodził się polski internet
25 lat temu narodził się polski internet
Przeczytaj także 25 lat temu narodził się polski internet

WWW wymyślono w 1989 roku – dziś internet to 2 mld stron

Początków internetu należy szukać w roku 1969 – wtedy to właśnie w USA powstał Arpanet. Z biegiem czasu dołączano do niej kolejne ośrodki akademickie w Stanach, aż w końcu sieć stała się medium międzynarodowym.

Polska przyłączyła się do sieci 17 sierpnia 1991 roku, a więc już w erze WWW (wcześniej korzystano z innych usług, takich jak e-mail, FTP czy listy dyskusyjne). Pierwsza polska witryna pojawiła się w 1993 roku.

Zobacz także: >> Kto oferuje w najszybszy internet w Polsce? <<

30-lecie WWW świętuje Google – użytkownicy wyszukiwarki mogą zobaczyć specjalny doodle, pokazujący ładowanie się globu na starym stacjonarnym komputerze, łączącym się z siecią przez modem telefoniczny.

Co życzycie WWW na urodziny?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet