Wadowice: Zawody w jedzeniu kremówek odwołane po zarzucie obrazy uczuć religijnych?

12.08.2020 10:56
Zawody w jedzeniu kremówek odwołane po zarzucie obrazy uczuć religijnych?|undefined Fot. ARTUR BARBAROWSKI/East News

Wadowice: Zawody w jedzeniu papieskich kremówek odwołane. Konkurs jedzenia kremówek w Wadowicach obrazi uczucia religijne? Wcześniej sprawa krojenia tortu z wizerunkiem Jana Pawła II trafiła do prokuratury.

W 2020 roku obchodzimy 100. rocznica urodzin Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowano szereg uroczystości i propozycji upamiętnienia papieża Polaka. Z powodu zagrożenia epidemicznego, większość jubileuszowych wydarzeń odbyła się w przestrzeni online, ale przygotowano także liczne uroczystości i festyny.

Czy zawody w jedzeniu kremówek papieskich to obrażanie uczuć religijnych?

Głównym miejscem obchodów są zwłaszcza małopolskie Wadowice, skąd Karol Wojtyła pochodził. Tam też 25 sierpnia 2020 roku miał się odbyć konkurs w jedzeniu kremówek papieskich.

Przeczytaj także

Na wadowickim rynku miano rywalizować w kilku konkurencjach.

  • Jedzenie kremówek na czas.
  • Jedzenie kremówek na ilość.
  • Zawody rodzinne w jedzeniu kremówek na czas.

Rodzinna impreza upamiętniająca papieża Polaka wywołała jednak ogromny spór wśród mieszkańców Wadowic i regionu. Do Urzędu Miasta wpływały skargi od zbulwersowanych mieszkańców, którzy nie widzieli w pikniku niczego pozytywnego i ostro krytykowali pomysłodawców.

Niektórzy z przeciwników zorganizowania kremówkowej imprezy zapowiedzieli zgłoszenie sprawy do prokuratury i wzywali do interwencji burmistrza miejscowości.

W sprawie zabrał głos również lokalny vloger Marcin Gładysz z kanału "Przecież to jasne!". Mężczyzna był zdecydowanie przeciwny zorganizowaniu podobnych zawodów. Jego zdaniem kremówkowy konkurs to "impreza rodem z jakiejś zapyziałej wiochy".

Oswiecim.naszemiasto.pl przytaczał zarzuty internautów mówiące o "szarganiu świętości Jana Pawła II" czy nawet obrazie uczuć religijnych.

Ostatecznie jednak obeszło się bez eskalacji sporu i sprowadzania go na drogę sądową. Jak donosi portal Wadowice24.pl zawody odwołano, jako przyczynę podając "rozszerzającą się pandemię".

Kroiła tort z wizerunkiem Jana Pawła II. Sprawa trafiła do prokuratury

Podobna sprawa miała miejsce w Wadowicach w 2018 roku. Przy okazji 98. rocznicy urodzin papieża wiceburmistrz Wadowic kroiła wówczas tort z jego wizerunkiem. Wadowicka policja musiała zająć się zawiadomieniem jednej z mieszkanek miasta, która dotyczyła obrazy uczuć religijnych i tortu jednocześnie. Kobieta uznała, że krojenie ciasta z wizerunkiem papieża to bluźnierstwo.

Sprawę co prawda umorzono, ale wcześniej zdążyła usłyszeć o niej cała Polska.

Źródło: o2.pl, Wadowice24.pl, Wyborcza.pl

Zobacz również: Zawody w jedzeniu kremówek odwołane po zarzucie obrazy uczuć religijnych?

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.