Pogoda
12.08.2020 10:56

Wadowice: Zawody w jedzeniu kremówek odwołane po zarzucie obrazy uczuć religijnych?

Wadowice: Zawody w jedzeniu papieskich kremówek odwołane. Konkurs jedzenia kremówek w Wadowicach obrazi uczucia religijne? Wcześniej sprawa krojenia tortu z wizerunkiem Jana Pawła II trafiła do prokuratury.

Zawody w jedzeniu kremówek odwołane po zarzucie obrazy uczuć religijnych?
foto: ARTUR BARBAROWSKI/East News

W 2020 roku obchodzimy 100. rocznica urodzin Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowano szereg uroczystości i propozycji upamiętnienia papieża Polaka. Z powodu zagrożenia epidemicznego, większość jubileuszowych wydarzeń odbyła się w przestrzeni online, ale przygotowano także liczne uroczystości i festyny.

Czy zawody w jedzeniu kremówek papieskich to obrażanie uczuć religijnych?

Głównym miejscem obchodów są zwłaszcza małopolskie Wadowice, skąd Karol Wojtyła pochodził. Tam też 25 sierpnia 2020 roku miał się odbyć konkurs w jedzeniu kremówek papieskich.

Kraków
Kraków
Przeczytaj także Przyjeżdżasz do Krakowa? Dostaniesz komunikat czego nie wypada tu robić

Na wadowickim rynku miano rywalizować w kilku konkurencjach.

  • Jedzenie kremówek na czas.
  • Jedzenie kremówek na ilość.
  • Zawody rodzinne w jedzeniu kremówek na czas.

Rodzinna impreza upamiętniająca papieża Polaka wywołała jednak ogromny spór wśród mieszkańców Wadowic i regionu. Do Urzędu Miasta wpływały skargi od zbulwersowanych mieszkańców, którzy nie widzieli w pikniku niczego pozytywnego i ostro krytykowali pomysłodawców.

Niektórzy z przeciwników zorganizowania kremówkowej imprezy zapowiedzieli zgłoszenie sprawy do prokuratury i wzywali do interwencji burmistrza miejscowości.

W sprawie zabrał głos również lokalny vloger Marcin Gładysz z kanału "Przecież to jasne!". Mężczyzna był zdecydowanie przeciwny zorganizowaniu podobnych zawodów. Jego zdaniem kremówkowy konkurs to "impreza rodem z jakiejś zapyziałej wiochy".

Oswiecim.naszemiasto.pl przytaczał zarzuty internautów mówiące o "szarganiu świętości Jana Pawła II" czy nawet obrazie uczuć religijnych.

Ostatecznie jednak obeszło się bez eskalacji sporu i sprowadzania go na drogę sądową. Jak donosi portal Wadowice24.pl zawody odwołano, jako przyczynę podając "rozszerzającą się pandemię".

Kroiła tort z wizerunkiem Jana Pawła II. Sprawa trafiła do prokuratury

Podobna sprawa miała miejsce w Wadowicach w 2018 roku. Przy okazji 98. rocznicy urodzin papieża wiceburmistrz Wadowic kroiła wówczas tort z jego wizerunkiem. Wadowicka policja musiała zająć się zawiadomieniem jednej z mieszkanek miasta, która dotyczyła obrazy uczuć religijnych i tortu jednocześnie. Kobieta uznała, że krojenie ciasta z wizerunkiem papieża to bluźnierstwo.

Sprawę co prawda umorzono, ale wcześniej zdążyła usłyszeć o niej cała Polska.

Źródło: o2.pl, Wadowice24.pl, Wyborcza.pl

Zobacz również: Zawody w jedzeniu kremówek odwołane po zarzucie obrazy uczuć religijnych?

Tagi: Ciekawostki