Pogoda
02.05.2016 14:21

Walizka, która potrafi zmienić się w skuter

Waży 19 kg, ma kształt podróżnej walizki na kołach i w razie potrzeby zmienia się w elektryczny skuter. To eFOLDi, stworzony w Wielkiej Brytanii transformer na miarę naszych czasów i możliwości.

Walizka, która potrafi zmienić się w skuter
foto: materiały prasowe

Konstrukcja powstała z myślą o osobach starszych oraz nie mogących się poruszać samodzielnie na większych dystansach. Walizkę można wygodnie przewieźć w komunikacji miejskiej, a odległość między przystankiem a miejscem docelowym po prostu przejechać.

Waga eFOLDi budzi co prawa wątpliwości co do możliwości noszenia walizki przez staruszków, jednak już sam proces transformacji wygląda na prosty. Gadżet można przekształcić nie tylko w skuter wolnobieżny, ale także w fotel.

W zależności o wybranej wersji, dostosowanej do prawa obowiązującego w różnych krajach, elektryczny skuter może osiągnąć prędkość maksymalną 6, 12 lub 20 km/h. Zasięg (przy korzystaniu przez osobę o wadze 80 kg) wynosi w przypadku większej baterii o nazwie FarRaech około 20 km.

Mniejszy akumulator, nazwany AirSafe, zmniejsza co prawda możliwy do uzyskania zasięg o połowę ale za to umożliwia bezproblemowe zabranie walizki na pokład samolotu.

Konstrukcja eFOLDi przewiduje korzystanie ze skutera przez osoby o wadze do 100 kg – twórcy pojazdu chwalą się, że podczas testów obciążyli go 150 kilogramami i wyszedł z tej próby bez szwanku.

Oprócz możliwości wybrania się na przejażdżkę walizka-transformer zapewnia także inny rodzaj mobilności – wbudowane porty USB pozwalają podładować telefon lub tablet. Nie ma co prawa liczyć na podłączenie do skutera lodówki, co umożliwia Anker PowerHouse, jednak pojemność akumulatorów eFOLDi pozwoli na kilkukrotne naładowanie smartfon (ceną jest oczywiście zmniejszenie zasięgu pojazdu).

foto: materiały prasowe

Jeśli zdjąć nałożone przez twórców blokady, trójkołowy skuter eFOLDi potrafi rozpędzić się do 32 km/h.

Transformer nie będzie tani – w czasie kampanii zbierającej fundusze na uruchomienie produkcji można go kupić za 699 funtów; po zadebiutowaniu na rynku we w październiku 2016 roku eFOLDi ma kosztować 1599 funtów.

Jaki potrafiący transformować się sprzęt chętnie kupilibyście?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gadżety