Wanda Rutkiewicz 41 lat temu zdobyła Mount Everest. Google upamiętnił rocznicę

16.10.2019 13:21
Wanda Rutkiewicz 41 lat temu zdobyła Mount Everest. Google upamiętnił rocznicę Fot. ASSOCIATED PRESS/East News

Wraz z Google Doodle świętujemy rocznicę zdobycia przez Wandę Rutkiewicz Mount Everest

16 października 2019 roku, w 41 rocznicę zdobycia Mount Everest, Wanda Rutkiewicz została uhonorowana przez Google Doodle.

Najsłynniejsza polska alpinistka była trzecia kobieta na świecie oraz pierwszą w Europie, której udało się wejść na dach świata.

Kim była Wanda Rutkiewicz?

Wanda Halina Rutkiewicz-Błaszkiewicz urodziła się 4 lutego 1943 w Płungianach. Polska alpinistka i himalaistka z zawodu była elektronikiem. Jako trzecia kobieta na świecie i pierwszy Polak zdobyła Mount Everest, najwyższy szczyt na Ziemi.

Wanda Rutkiewicz dorastała w Łańcucie, później zamieszkała we Wrocławiu, gdzie zdała maturę i podjęła studia na Politechnice Wrocławskiej. Zdobyła dyplom inżyniera – elektronika. Najpierw pracowała w Instytucie Automatyki Systemów Energetycznych, później w warszawskim Instytucie Maszyn Matematycznych.

Pierwsze wspinaczki Wandy Rutkiewicz miały miejsce w pobliżu Jeleniej Góry. W roku 1962 ukończyła kurs taternicki. Pierwsze szczyty zdobywała właśnie w Tatrach, interesowały ją jednak głównie te najtrudniejsze i rzadko uczęszczane szlaki. Z czasem Rutkiewicz zdecydowała się na dalsze wyprawy w Alpy oraz w Himalaje.

Przeczytaj także

Wanda Rutkiewicz uznawana była za najlepszą himalaistką w historii. Swoje wyprawy opisywała w czasopismach o tematyce alpinistycznej oraz książkach.

41 lat temu, 16 października 2019 roku, Wanda Rutkiewicz, jako trzecia kobieta na świecie i pierwsza Europejka, zdobyła Mount Everest.

Rutkiewicz zdobyła w sumie osiem z czternastu ośmiotysięczników.

Jak zginęła Wanda Rutkiewicz?

Wanda Rutkiewicz zginęła 13 maja 1992 na stokach Kanczendzongi w Himalajach, gdzie wraz z Carlosem Carsolio 12 maja o godz. 03:30 wyruszyli w górę z obozu IV na 7950 m.

Carlosem Carsolio po 12-godzinnej wspinaczce w głębokim śniegu stanął na wierzchołku. Schodząc, napotkał na wysokości ponad 8200 metrów Wandę Rutkiewicz.

Himalaistka pomimo braku sprzętu biwakowego zdecydowała się przeczekać noc i kontynuować wejście następnego dnia. Według ówczesnego komunikatu Ministerstwo Turystyki Nepalu uznało prowadzenie akcji ratunkowej za praktycznie niemożliwe.

Informacja o zaginięciu Polki dotarła do naszego kraju po prawie dwóch tygodniach, 25 maja 1992 roku. Ciała Wandy Rutkiewicz nie odnaleziono.

Wanda Rutkiewicz w Google Doodle

16 października 2019 roku mija dokładnie 41 lat od dnia, w którym Wanda Rutkiewicz zdobyła Mount Everest. Słynna Polka była pierwszą osobą z Europy i trzecią himalaistką na świecie, która dokonała tego wyczynu. 

Google świętuje dziś istotną dla polskiego himalaizmu datę.

Google Doodle to specjalna, tymczasowa zmiana logo na stronie głównej Google, przeznaczona dla uczczenia świąt, wydarzeń, osiągnięć i ludzi.

Zobacz również: Google Doodle uhonorował B.B.Kinga w jego 94. urodziny [WIDEO]

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.