Pogoda
19.06.2018 11:19

Warner Bros. sprawdzi, czy konwenty fanów Harry'ego Pottera nie łamią praw autorskich

Wytwórnia Warner Bros. bierze się za nielicencjonowane imprezy poświęcone Harry'emu Potterowi. Prawnicy sprawdzą, czy konwenty nie łamią praw autorskich. 

Harry Potter
foto: kadr z filmu Harry Potter i więzień Azkabanu

„Harry Potter” to słynna seria książek, filmów i gier opartych na ich podstawie. J.K. Rowling, autorka historii o młodym czarodzieju, została niedawno uhonorowana wprowadzeniem do Sci-Fi & Fantasy Hall of Fame. Nic dziwnego, że miłośnicy świata stworzonego przez Rowling regularnie spotykają się na imprezach tematycznych, podczas których mogą poczuć się jak uczniowie Hogwartu. Oprócz licencjonowanych konwentów istnieją również fanowskie spotkania, które z biegiem lat ugruntowały swoją pozycję. Warner Bros. obawia się, że podczas fanowskich festiwali dochodzi do łamania praw autorskich.

Ogolnopolski Zjazd Czarodziejow 2004

Warner Bros. zakaże konwentów dla fanów Harry'ego Pottera?

Jak podaje portal CBR.com, w maju 2018 roku prawnicy Warner Bros. odezwali się do Philipa Dawsona - osoby zarządzającej miejscowością Chestnut Hill w stanie Massachusetts, gdzie od wielu lat odbywa się festiwal Wands and Wizards. Okazuje się, że Warner prześwietla konwenty pod kątem używania nazw własnych i imion postaci związanych z serią „Harry Potter”. Korzystanie z nich bez zgody posiadacza praw autorskich jest zabronione. Warner Bros. nie zamknie więc imprez, ich uczestnicy nadal mogą się przebierać w charakterystyczne stroje. Organizatorzy nie powinni jednak używać zastrzeżonych nazw, a tym bardziej czerpać korzyści materialnych ze sprzedaży nieoficjalnych gadżetów związanych z młodym czarodziejem. 

Sami przedstawiciele Warner Bros. są zadowoleni z entuzjazmu, który wywołuje ich marka i wspierają wszelkiego rodzaju fanowskie inicjatywy, dopóki nie łamią one praw autorskich. Nie zawsze było jednak tak kolorowo. Jeszcze w 2003 roku nieoficjalne konwenty nie były mile widziane przez wytwórnię. Jednak ogromna popularność spowodowana kolejnymi filmami o Harrym Potterze spowodowała, że zjawisko stało się trudne do kontrolowania. A wszystko wskazuje na to, że w kolejnych latach czarodziejski świat będzie się powiększał. 16 listopada 2018 roku do kin trafi film „Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda”

Sergiusz Kurczuk
Tagi: Harry Potter