Pogoda
03.06.2020 14:09

Warszawa. Na pomniku Kościuszki umieszczono napis "Black Lives Matter". Zainspirowali się Amerykanami?

Polscy protestujący najwyraźniej wzięli przykład od mieszkańców Waszyngtonu, którzy kilka dni temu napisali na tamtejszym pomniku Kościuszki pogróżki w stronę policjantów i prezydenta Trumpa.

Warszawa. Na pomniku Kościuszki umieszczono napis "Black Lives Matter". Zainspirowali się Amerykanami?
foto: Bartosz KRUPA/East News

Warszawski monument jest wierną repliką pomnika stojącego w Waszyngtonie, który, jak wspomnieliśmy, kilka dni temu został zamalowany antyrasistowskimi hasłami w związku z protestami i zamieszkami wywołanymi przez śmierć Georga Floyda.

Warszawa. Na pomniku Kościuszki napisano "Black Lives Matter"

Protestujący w USA zamalowali pomnik antyprezydenckimi i antyrasistowskimi napisami, w Polsce widnieje natomiast napis "Black Lives Matter", czyli nazwa ruchu przeciwko policyjnej brutalności.

Foto: ImagePressAgency/face to face/FaceToFace/REPORTER
Foto: ImagePressAgency/face to face/FaceToFace/REPORTER
Przeczytaj także Gwiazdor "Flasha" i "Pamiętników wampirów" postrzelony przez policję podczas protestu w USA

Na pomalowanie pomnika w Warszawie zareagował już prezydent stolicy i kandydat na prezydenta kraju, Rafał Trzaskowski:

"

Nie ma zgody na wandalizm. Zleciłem oczyszczenie pomnika Tadeusza Kościuszki, który został zdewastowany minionej nocy. "

Rzecznik śródmiejskiej policji nadkom. Robert Szumiata poinformował PAP, że policja nie otrzymała jeszcze oficjalnego zgłoszenia w tej sprawie. - Na miejsce został wysłany technik kryminalistyki - powiedział policjant.

Podobnie jak w przypadku pomniku w Waszyngtonie pojawia się pytanie: czy Kościuszko miałby za złe protestującym, że zamalowali jego pomnik? Wiele osób twierdzi, że nie - jako rewolucjonista protestowałby najprawdopodobniej razem z innymi.

Z drugiej strony, profanowanie miejsca hołdu dla bohatera nie jest też najlepszym sposobem na walkę z opresją, nawet jeśli cel jest naprawdę szczytny. 

Tadeusz Kościuszko
Tadeusz Kościuszko
Przeczytaj także Podczas protestów w USA zniszczono pomnik Tadeusza Kościuszki. Czy bohater miałby to za złe protestującym?
Tagi: Newsy