Pogoda
21.07.2016 11:51

Warszawa przetestuje system inteligentnego parkowania

Krakowska firma Comarch od sierpnia 2016 roku będzie testować system ułatwiający mieszkańcom Warszawy znajdowanie miejsc parkingowych za pomocą aplikacji w smartfonach.

Warszawa przetestuje system inteligentnego parkowania
foto: Andrzej Stawiński / East News

W większych aglomeracjach znalezienia miejsca w ścisłym centrum o newralgicznych godzinach graniczy wręcz z cudem. Osoby poruszające się samochodami często krążą dookoła, czekając aż ktoś zwolni „trochę” przestrzeni chociażby przy chodniku.

Jednak możliwe, że ten sposób na parkowanie już wkrótce stanie się jedynie cieniem przeszłości. Zarząd Dróg Miejskich rozstrzygnął przetarg na dostarczenie testowej wersji specjalnego systemu informującego mieszkańców o dostępnych miejscach parkingowych na terenie Warszawy.

Comarch na samym początku wykorzysta rozwiązanie monitorujące liczbę wolnych miejsc na dwóch niestrzeżonych parkingach – na placu Konstytucji i przy Dworcu Centralnym. Kierowcy będą mogli pozyskać informacje na temat liczby wolnych miejsc, wykorzystując aplikację mobilną oraz stronę internetową z interaktywną mapą. Okres testowy rozpocznie się w sierpniu 2016 i potrwa do końca roku. Jeśli system okaże się skuteczny, Zarząd Dróg Miejskich podejmie decyzję o wykupieniu pakietu licencyjnego na pełną wersję oprogramowania.

Na obu parkingach będą wykorzystywane różne technologie. Pierwsza z nich – na placu Konstytucji – ma być oparta o bezprzewodowe czujniki montowane bezpośredni w nawierzchni miejsc parkingowych. Druga z kolei polega jedynie na kamerach skierowanych na parking, monitorujących obecną sytuację. Czas pokaże, które z rozwiązań okaże się skuteczniejsze, a także lepsze w rozumieniu stosunku ceny do jakości.

Co więcej, jeśli taki system zostanie zaadaptowany, możliwe, że kolejne miasta pójdą w ślady Warszawy. W końcu problem ze znalezieniem miejsc parkingowych mają nie tylko mieszkańcy stolicy.

Bardzo proste rozwiązanie wykorzystywane jest na wielu parkingach podziemnych, najczęściej w centrach handlowych. Nad wyznaczonymi miejscami świeci się lampka na jeden z dwóch kolorów. Czerwony oznacza, że jakiś pojazd już zajął tam stoi. Zielony zaś odpowiada nieokupowanym na daną chwilę miejscom parkingowym. Jednak zastosowanie podobnego systemu w mieście mogłoby okazać się mało efektywne oraz wymagałoby stworzenia odpowiedniej infrastruktury.

Co sądzicie o tym rozwiązaniach zaproponowanych przez firmę Comarch?

Tagi: News