Warszawiak potrącił kobietę na chodniku hulajnogą elektryczną. Trafiła do szpitala i została ukarana mandatem

18.04.2019 13:53
hulajnogi elektryczne|undefined Fot. kadr z wideo

Pędzący po chodniku hulajnogą elektryczną nastolatek wjechał w kobietę na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Udzielono jej pomocy w szpitalu, a policja nałożyła na nią mandat karny.

Idzie wiosna, robi się cieplej, coraz śmielej więc sięgamy po hulajnogi elektryczne. Pokusa czai się w Warszawie niemal na każdy kroku – w stolicy działają już trzy wypożyczalnie (Lime, Hove i Bird), oferujących łącznie kilkaset sztuk takich pojazdów.

Rośnie także rzesza posiadaczy hulajnóg elektrycznych, które zaczynają wypierać na krótszych dystansach tradycyjne środki transportu, takie jak samochody czy komunikację zbiorową.

Co mają w sobie hulajnogi elektryczne, że cieszą się coraz większą popularnością? Do redakcji zagościły modele Xiaomi Mijia M365 PRO oraz Motus Scooty 8.5 – sprawdzamy właśnie, jak się z nimi żyje w mieście.

Dobra hulajnoga elektryczna bez problemów rozpędzi się do prędkości 25 km/h – a ponieważ w świetle polskiego prawa jadący nią jest pieszym i nie może korzystać z dróg rowerowych (można dostać za to mandat), jeżdżący korzystają z chodnika, lawirując między przechodniami.

Przeczytaj także

W takich warunkach groźny wypadek był tylko kwestią czasu – doszło do niego w Warszawie, gdzie 17 kwietnia 2019 roku nastolatek wjechał hulajnogą elektryczną w 49-letnią kobietę. Policjanci po zbadaniu sprawy stwierdzili, że wina leży po stronie poszkodowanej, która odniosła lekkie obrażenia i otrzymała pomoc w szpitalu. Dlaczego funkcjonariusze podjęli taką decyzję?

Kobieta potrącona na chodniku przez elektryczną hulajnogę ukarana za to mandatem

Dlaczego to kobieta potrącona przez hulajnogą została uznana winną zdarzenia? Funkcjonariusze z Komendy Stołecznej Policji powołali się na art. 3 o Prawie drogowym, który brzmi następująco:

Art. 3. o ruchu drog.
Obowiązki uczestnika ruchu w zakresie bezpieczeństwa
1.
Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani zachować ostrożność albo gdy ustawa tego wymaga - szczególną ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę. Przez działanie rozumie się również zaniechanie.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do osoby znajdującej się w pobliżu drogi, jeżeli jej zachowanie mogłoby pociągnąć za sobą skutki, o których mowa w tym przepisie.
3.
Jeżeli uczestnik ruchu lub inna osoba spowodowała jednak zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego, jest obowiązana przedsięwziąć niezbędne środki w celu niezwłocznego usunięcia zagrożenia, a gdyby nie mogła tego uczynić, powinna o zagrożeniu uprzedzić innych uczestników ruchu.

Policjanci ustalili, że do potrącenia doszło, gdyż kobieta „nagle zmieniła pozycję”. Funkcjonariusze w związku z tym ukarali pieszą mandatem karnym w wysokości 50 zł, który został przyjęty.

Zobacz także: >> Elektryczne hulajnogi: Jak z nich korzystać? Gdzie je zostawiać? Czy grozi za to mandat? <<

Miejscy urzędnicy apelują o dostosowanie prawa do rzeczywistości – podzielają zdanie, że hulajnogi elektryczne mogą pomóc w zmniejszeniu ruchu samochodowego, najpierw trzeba jednak uregulować zasady korzystania z takich pojazdów w polskim prawie.

 

Michał Tomaszkiewicz|undefined
Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.