Pogoda
20.08.2020 12:57

Warszawscy studenci zaśpiewali "Mury" Kaczmarskiego w ramach solidarności z Białorusią

Studenci Warszawskiej Szkoły Filmowej chcieli okazać solidarność z Białorusią. Zaśpiewali dla protestujących "Mury" Jacka Kaczmarskiego.

Solidarni z Białorusią
foto: Beata Zawrzel/REPORTER

Na Białorusi trwają demonstracje i protesty w związku z ogłoszeniem oficjalnych wyników wyborów prezydenckich. Zgodnie z przedstawionymi przez władze danymi, po raz kolejny zwyciężył Aleksandr Łukaszenka, który rzekomo otrzymał 80 procent poparcia. Obywatele twierdzą, że wybory zostały sfałszowane. Domagają się ponownego przeliczenia głosów oraz dymisji rządzącego od 1994 roku polityka.

Warszawscy studenci zaśpiewali "Mury" dla Białorusi

Sytuacja w państwie budzi ogólnoświatowy niepokój. Pokojowe protesty zaczęto rozpraszać siłą. Wobec demonstrujących użyto gazu łzawiącego, granatów hukowych, armatek wodnych czy też gumowych kul. Przeprowadzono także masowe aresztowania cywilów, lekarzy oraz dziennikarzy - także polskich. W mediach pojawiają się doniesienia o torturach w aresztach.

Szef MSZ podał się do dymisji. Jacek Czaputowicz odchodzi z rządu
Szef MSZ podał się do dymisji. Jacek Czaputowicz odchodzi z rządu
Przeczytaj także Szef MSZ podał się do dymisji. Jacek Czaputowicz odchodzi z rządu

Hymnem walki o wolność na Białorusi stał się znany protest song Jacka Kaczmarskiego "Mury". Polscy studenci Warszawskiej Szkoły Filmowej chcąc okazać swoją solidarność z demonstrującymi, zaśpiewali utwór w dwóch językach.

Ubrani w biało-czerwone barwy studenci oraz pracownicy szkoły zachęcili do przyłączenia się do akcji #SingUp4Belarus.

"

Dołącz do naszej akcji! Zaśpiewaj i nagraj własną wersję refrenu utworu „Mury” po polsku i białorusku, dodaj hashtag #SingUp4Belarus i udostępnij na swoim profilu w mediach społecznościowych. Niech Białorusini nas usłyszą! Nie bądź obojętny! "

deszcz
deszcz
Przeczytaj także Rząd wprowadzi nowy podatek od deszczu. Szykujcie 1350 zł na rok