Pogoda
22.01.2019 12:21

WhatsApp idzie na wojnę z fake newsami. Poważne ograniczenie funkcjonalności komunikatora

Komunikator internetowy WhatsApp znalazł sposób na walkę z fałszywymi informacjami – ograniczył właśnie (i to mocno) możliwość przesyłania znajomym już otrzymywanych wiadomości.

WhatsApp idzie na wojnę z fake newsami. Poważne ograniczenie funkcjonalności komunikatora
foto: Senado Federal, CC BY 2.0

Fałszywe wiadomości mogą być śmiertelnie niebezpieczne – WhatsApp przekonał się o tym zbyt wiele razy w Indiach, gdzie wiadomości przesyłane przez komunikator doprowadziły do zabicia przez tłum kilkunastu osób.

Przebieg wydarzenia był zazwyczaj taki sam – po pojawieniu się w okolicy obcego człowieka lokalni przesyłali sobie wiadomości na jego temat, eskalując domysły i oskarżenia i w końcu przechodząc do ataku na niewinną i niespodziewającą się niczego osobę.

Życie w taki sposób stracił między innymi inżynier Google, który zatrzymał się w małej miejscowości na obiad i w trakcie posiłku poczęstował lokalne dzieci cukierkami. Na WhatsAppie pojawiły się oskarżenia, że zamierza on te dzieci porwać i sprzedać ich organy, czemu mieszkańcy postanowili przeciwdziałać.

Fałszywe wiadomości można było bardzo prosto rozprowadzać na WhatsAppie – komunikator powalał przesłać otrzymaną wiadomości do 256 kolejnych odbiorców. Liczba ta została znacznie ograniczona w lipcu 2018 roku – od tamtej pory limit wynosił maksymalnie 20 odbiorców, o ile nie mieszkało się w Indiach. Tam WhatsApp pozwalał na przekazanie informacji do nie więcej niż 5 nowych osób.

WhatsApp mocno ogranicza możliwość przesyłania otrzymanych wiadomości

Komunikator postanowił pójść o krok dalej:

"

Wprowadzamy limit pięciu przesłanych wiadomości dla całego świata, zaczynają od dziś. "

Ograniczenie zacznie działać po zaktualizowaniu aplikacji – nowa wersja została udostępniona w pierwszej kolejności na smartfony z Androidem, co może sugerować, że właśnie użytkownicy tej platformy są z punktu widzenia WhatsAppa bardziej problematyczni.

Nowa wersja komunikatora dla iPhone’ów również została już udostępniona w App Store.

Przekazujecie znajomym łańcuszki na komunikatorach?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile