Pogoda
08.05.2018 12:09

Wiadomość z czarną kropką zawiesza smartfony z Androidem

Śmieli się z użytkowników iPhone’ów, teraz przyszła kolej i na nich – właściciele smartfonów z Androidem muszą uważać na czarną kropkę wysyłaną w wiadomościach w komunikatorach. Jej dotknięcie zawiesza telefon.

smartfon z Androidem
foto: materiały prasowe

Każda wpadka programistów Apple jest ochoczo pokazywana w internecie. Tak było między innymi z filmem, który został uszkodzony w taki sposób, że zawieszał na twardo odtwarzającego go iPhone’y, ze znakami z egzotycznego alfabetu zamrażającymi działanie iPhone’a, na którym zostały odebrane, czy nawet z błędem wprowadzającym iPhone’a w pętlę bez wyjścia po zmienieniu na nim daty.

Temat jest tak nośny, że trolle internetowe próbowały wiele razy (i to z sukcesami) nabrać właścicieli iPhone’ów na wymyślone nowe funkcje, które niszczyły ich telefony. Aktualizacja oprogramowania gwarantująca wodoszczelność czy system ładowania akumulatorów w mikrofalówce to tylko kilka przykład fantazji użytkowników 4chana.

Teraz jednak to smartfony z Androidem są na celowniku żartownisiów – jedyne, do muszą zrobić, żeby dopiec im właścicielom, to wysłanie im specjalnie przygotowanej wiadomości z Czarną Kropką Zniszczenia.

foto: zrzut ekranu

Czarna kropka zawiesza smartfony z Androidem

Wiadomość wygląd niewinnie i jest niegroźna, dopóki nie dotknie się kropki. Jeśli się to zrobi, komunikator WhatsApp i sam Android zawiesza się – do kontynuowania pracy wymagany jest restart.

Zjadliwość wiadomości polega na ukryciu w niej niemal 2000 niewidzialnych znaków – odpowiadają one za określanie, czy tekst ma być pisany z lewej do prawej, czy odwrotnie. Dotknięcie kropki uruchamia proces mający sprawdzić, który dokładnie znak został aktywowany, na wypadek gdyby użytkownik chciał go skopiować. Aplikacja i system nie są jednak w stanie poradzić sobie z tak dużą liczbą zmian i po prostu przestają działać.

Programiści pracują już nad naprawieniem błędu, aktualizację będą jednak musieli przygotować producenci, którzy zapewne nie zrobią tego dla starszych modeli.

Co robicie widząc taką wiadomość?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile