Wicemarszałek Sejmu do arcybiskupa chcącego zwiększyć liczbę mszy: „na Boga, niech pan naprawdę stuknie się w czoło”

12.03.2020 12:51
Wicemarszałek Sejmu do arcybiskupa chcącego zwiększyć liczbę mszy: „na Boga, niech pan naprawdę stuknie się w czoło” Fot. Shutterstock

Abp. Gądecki zareagował na zamykanie szkół i kin z powodu koronawirusa apelem, żeby kościoły organizowały więcej mszy. Do jego słów odniósł się wicemarszałek Sejmu, Włodzimierz Czarzasty, zarzucając mu skrajną nieodpowiedzialność. 

W Polce jesteśmy u progu stanu wyjątkowego: premier Mateusz Morawiecki odwołał wszystkie imprezy masowe w Polsce, na dwa tygodnie zamknięto także szkoły, przedszkola, uczelnie wyższe oraz kina.

W tym samym czasie abp. Gądecki ogłosił, że w ramach walki z koronawirusem liczba mszy powinna się zwiększyć. Dzięki temu na jednym nabożeństwie będzie mniej osób, co zmniejszy ryzyko zakażenia.

Przeczytaj także

Słowa hierarchy wzbudziły wiele kontrowersji. Do wypowiedzi Gądeckiego w bezpośredni sposób odniósł się wicemarszałek sejmu Włodzimierz Czarzasty, który powiedział wprost: „za chwilę będzie pan leczył dusze z ostatnim namaszczeniem”.

Czarzasty zaapelował do abp. Gądowskiego o zamknięcie kościołów

Wicemarszałek Sejmu wypowiedział się krytycznie o zwiększeniu liczby mszy podczas rozmowy w TOK FM.

Naprawdę apeluję do pana Stanisława Gądeckiego: niech pan przemyśli to, co pan mówi; niech pan przemyśli działania związane z nieodwoływaniem mszy; niech pan przemyśli możliwość pokazywania mszy i przeprowadzania mszy przez media. Niech pan powie uczciwie starszym ludziom: jesteście w grupie największego zagrożenia, największej podatności na tego wirusa. Niech pan ich nie ciąga, tych biednych ludzi i nie opowiada bzdur, że w kościele się leczy, że będzie pan leczył dusze, bo za chwilę będzie pan leczył dusze z ostatnim namaszczeniem. To jest po prostu skandal, co pan robi!

Polityk dał ponadto do zrozumienia, jak ocenia działanie kościoła w obliczu epidemii COVID-19.

Mógłbym również cynicznie powiedzieć coś takiego: wiem, że Kościół dobrze się czuje w momencie, kiedy są pozamykane szkoły, pozamykane uczelnie, pozamykane biblioteki, pozamykane teatry, pozamykane kina i otwarte kościoły. Ale uprzejmie pana informuję, panie Stanisławie, czasy, kiedy się wpływało na ludzi poprzez zaćmienie słońca, się skończyły. Jest XXI wiek. Na Boga, lewica do pana mówi, na Boga niech pan naprawdę stuknie się w czoło.

W Polsce z powodu koronawirusa SARS-CoV-2 12 marca 2020 zmarła 57-letnia kobieta w Poznaniu. To pierwsza ofiara COVID-19 w naszym kraju.

Zobacz także: Pierwsza ofiara koronawirusa w Polsce. W Poznaniu zmarła kobieta zarażona wirusem

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.