Pogoda
02.03.2016 13:01

Wiceprezes Facebooka trafił za kraty

Diego Dzodan, szef Facebooka na Amerykę Łacińską, został zatrzymany przez brazylijską policję. Serwis społecznościowy nie wypełnił wyroku sądu nakazującego przekazanie danych z komunikatora WhatsApp.

Wiceprezes Facebooka trafił za kraty
foto: kadr z wideo

Aplikacja przyciągnęła w Brazylii ponad 93 mln użytkowników. Wiadomości wysyłane za pomocą komunikatora są szyfrowane i nie są przechowywane na serwerze, co w praktyce uniemożliwia dotarcie do nich i przeprowadzenie próby złamania kodowania.

Możliwości komunikatora nie podobają się władzom Brazylii, które chciałyby mieć dostęp do korespondencji osób podejrzanych o dokonanie przestępstw. Sprawa, w której został wydany nakaz udostępnienia danych, dotyczy przemytu narkotyków.

Obejście szyfrowania nie jest jednak proste – stąd pomysł na udanie się do przedsiębiorstwa będącego właścicielem komunikatora. Facebook, który kupił WhatsApp w 2014 roku za 19 mld dolarów nie ukrywa zdziwienia rozwojem sytuacji, komentując zajście w oficjalnym komunikacie.

"

WhatsApp nie może dostarczyć informacji, których nie posiada. W pełni współpracowaliśmy przy tej sprawie i - doceniając ważną rolę pełnioną przez stróżów prawa – zdecydowanie nie zgadzamy się z decyzją o zatrzymaniu. "

Nakaz sądowy został wystawiony w październiku 2015 roku i był ponawiany dwa razy. Aby nakłonić Facebooka do zastosowania się do decyzji, na serwis nałożono kary finansowe. Początkowo było to 12 600 dolarów za każdy dzień zwłoki, kwota ta została podniesiona w lutym do 253 tysięcy dolarów za dobę.

W okresie od stycznia 2014 do czerwca 2015 roku Facebook otrzymał od brazylijskiego rządu ponad 3700 żądań udostępnienia danych dotyczących usług samego serwisu społecznościowego, Messengera, komunikatora WhatsApp oraz Instagrama. Korporacja była w stanie udostępnić informacje w 37% przypadków.

Największe spięcie na linii Facebook – brazylijski rząd miało miejsce pod koniec 2015 roku, gdy na 2 dni, w związku z prowadzonym dochodzeniem, zarządzono zablokowanie przez operatorów komunikatora WhatsApp.

Aresztowanie wiceprezesa Facebooka wpisuje się w narastający konflikt pomiędzy przedsiębiorstwami dostarczającymi usługi i produkty korzystające z szyfrowania a rządami i służbami porządkowymi. W USA trwa walka pomiędzy Apple i FBI, w której stawką jest konieczność (lub jej brak) stworzenia specjalnej wersji systemu iOS, mającej pomóc w przełamaniu zabezpieczeń iPhone’a należącego do terrorysty.

Francja zastanawia się nad nakładaniem na Apple kary w wysokości 1 mln euro w każdym przypadku, gdy producent nie odblokuje należącego do podejrzanego smartfona.

Używacie szyfrowania w komunikatorach?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet