Widmo Brockenu - czym jest to zachwycające zjawisko spotykane w górach?

Natalia Nowecka
22.02.2019 17:00
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/ eastnews|undefined Fot. . WOJCIECH STROZYK/REPORTER/ eastnews

Dla jednych piękne, dla innych przerażające. Czym jest osławione Widmo Brockenu, spotykane często w górach i jak powstaje?

Widmo Brockenu, zwane inaczej zjawiskiem Brockenu lub mamidłem górskim jest to zjawisko optyczne spotykane najczęściej w górach. Zdaniem przesądnych zwiastuje ono tragedię, lecz trzeba przyznać, że widok jest imponujący.

Zobacz też: >> Niezwykłe zjawisko widziane niebie. Czym jest słup słoneczny i skąd się bierze? <<

Widmo Brockenu - Co to jest i jak powstaje?

Jak już ustaliliśmy Widmo Brockenu jest zjawiskiem optycznym. Polega ono na obserwowaniu własnego cienia na chmurze znajdującej się poniżej obserwatora, który najczęściej otoczony jest tzw. glorią, czyli tęczową obwódką. Powstaniu mamidła górskiego sprzyja mgła znajdująca się poniżej obserwatora. W chwili, gdy obserwator znajdzie się na linii pomiędzy słońcem i mgłą, zaczyna ona odgrywać rolę ekranu, który działa powiększająco, przez co cień na tle oddalony gór wydaje się znacznie większy, niż w rzeczywistości.

Fot. ADAM BRZOZA/FOTONOVA/eastnews Fot. ADAM BRZOZA/FOTONOVA/eastnews

Widmo Brockenu - Przesąd

Wokół Widma Brockenu narosły przerażające legendy. Najpopularniejszą z nich upowszechnił w 1925 roku Jan Alfred Szczepański, jeden z czołowych polskich taterników i alpinistów okresu międzywojennego. Jego zdaniem ujrzenie Widma Brockenu zwiastuje…  śmierć. Według tego przesądu osoba, która doświadczy mamidła górskiego umrze w górach. Istnieje jednak wyjście, bowiem zdaniem przesądnych trzykrotne ujrzenie Widma Brockenu odczynia urok i zapewnia danej osobie nietykalność i bezpieczeństwo w górach po wsze czasy.

Przeczytaj także
Natalia Nowecka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.