Pogoda
05.10.2017 12:34

Wiedźmin 3 z aktualizacją na PS4 Pro – co z 4K?

Na ten moment miłośnicy Geralda czekali od dawna – CD Projekt RED wydał łatkę, dzięki której Wiedźmin zaczyna korzystać z dodatkowej mocy konsoli PS4 Pro. Co wprowadziły zmiany?

Wiedźmin 3 z aktualizacją na PS4 Pro – co z 4K?
foto: materiały prasowe

Wiedźmin 3 uważany jest przez wielu graczy za najlepszą grę na świecie. Liczący sobie dobre 2 lata tytuł wciąż jeszcze znakomicie się sprzedaje, przynosząc CD Projekt RED grube miliony.

Studio przez długi czas informowało, że uważa swoje dzieło za ukończone i nie tylko nie będzie produkować dalszych części i dodatków, lecz także nie dostosuje silnika gry do możliwości ulepszonych konsol.

O ile pierwszego postanowienia CDP zamierza się trzymać, to w drugim przypadku stanowisko dewelopera zmiękło – aktualizacja 1.51, dostępna w Playstation Store, pozwala Wiedźminowi 3 wykorzystać zwiększoną moc obliczeniową konsoli w wersji.

foto: materiały prasowe
"

Zarówno podstawowa wersja gry, jak również jej dodatkowa zawartość, w tym rozszerzenia Serca z Kamienia oraz Krew i Wino, zostały zoptymalizowane pod kątem platformy, a także oferują rozgrywkę w rozdzielczości 4K. "

Cześć fanów może jednak czuć się zawiedziona – Wiedźmin 3 nie zyskał obsługi natywnej rozdzielczości 4K, nie wprowadzono także obsługi obrazu HDR.

Nie oznacza to, że świata widzianego przez Geralta nie zobaczymy w 4K – gra daje teraz taką opcję, jednak obraz nie jest tworzony od razy w tej rozdzielczości. Twórcy zdecydowali się na zastosowanie renderowania szachownicowego, w którym jako podstawę wykorzystuje się obraz 1920x2160 punktów.

Brakujące do rozdzielczości 4K piksele generowane są na zasadzie przybliżenia, zapewne korzystając z obrazu wyświetlanego w poprzednich klatkach. Z takiego samego sytemu korzystają między innymi gry Horizon Zero Dawn czy Destiny 2.

Efekt jest zaskakująco dobry – wyraźnie widać poprawę, grafika stała się zdecydowanie bardziej wyraźna i ostrzejsza. Żeby znaleźć niedoskonałości, trzeba uważnie przyjrzeć się zrzutom ekranu.

To dobry powód, żeby odświeżyć sobie Wiedźmina?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gry